JSW: 72 proc. zysku netto za 2010 r. pozostanie w spółce

Zagorowski 68 GAL

fot: Jarosław Galusek

- Decyzja walnego zgromadzenia jest zgodna z naszą rekomendacją. Zatrzymane zyski planujemy efektywnie wykorzystać na realizację inwestycji zarówno związanych z wydobyciem węgla, działalnością koksowniczą, jak i pozostałymi obszarami, w tym energetyką – powiedział Jarosław Zagórowski, prezes JSW

fot: Jarosław Galusek

Zwyczajne walne zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej, które odbyło się w poniedziałek (20 czerwca), podjęło decyzję o podziale zysku spółki za 2010 r. oraz zysku z lat ubiegłych – dowiedział się portal nettg.pl z informacji przekazanych przez JSW. 1 222,5 mln zł z wyniku netto czyli około 72 proc. pozostanie w spółce. Pozostała kwota, która nie została już przekazana w postaci wpłaty z zysku na rzecz skarbu państwa, będzie wypłacona w formie dywidendy i nagrody dla pracowników.

 

- Decyzja walnego zgromadzenia jest zgodna z naszą rekomendacją. Zatrzymane zyski planujemy efektywnie wykorzystać na realizację inwestycji zarówno związanych z wydobyciem węgla, działalnością koksowniczą, jak i pozostałymi obszarami, w tym energetyką – powiedział Jarosław Zagórowski, prezes JSW.

 

Zysk netto w łącznej wysokości ponad 1 690,1 mln zł, na który składa się zysk netto za rok 2010 (1 136,6 mln zł) oraz zysk z lat ubiegłych (553,5 mln zł) został podzielony w następujący sposób:

 

- 1 222,5 mln zł zostało przeznaczone na kapitał rezerwowy z przeznaczeniem na wydatki inwestycyjne

 

- 130 mln zł – wypłata dywidendy dla skarbu państwa, obecnie jedynego akcjonariusza spółki

 

- 160 mln zł – nagroda dla załogi za wyniki wypracowane w 2010 r. oraz wkład w przygotowanie JSW do upublicznienia (nagroda nie jest klasyfikowana jako dywidenda).

 

Oprócz dywidendy, zgodnie z ustawą o wpłatach z zysku przez jednoosobowe spółki Skarbu Państwa, JSW dokonała wypłaty 177,6 mln zł na rzecz skarbu państwa. Po przeprowadzeniu Oferty, z zastrzeżeniem rozliczenia zaliczek na poczet wpłat z zysku za 2011 rok, Spółka nie będzie już zobligowana do dokonywania na rzecz skarbu państwa wpłat z zysku.

 
Zarząd JSW zadeklarował w prospekcie emisyjnym, że po debiucie jego intencją będzie rekomendowanie walnemu zgromadzeniu wypłat dywidend na poziomie co najmniej 30 proc. skonsolidowanego zysku netto za dany rok obrotowy. Polityka w zakresie dywidendy będzie uwzględniać m.in. plany rozwoju Grupy, w szczególności plany inwestycyjne, które mają zapewnić stabilny rozwój i generowanie zysków z bieżącej działalności. Polityka spółki w zakresie dywidendy będzie uzależniona także m.in. od aktualnych wyników działalności, przepływów pieniężnych, sytuacji finansowej oraz potrzeb kapitałowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Mity o węglu koksowym i rządowy plan na ciemną noc. Czy górnictwo czeka twarde lądowanie?

Byłem kilka dni temu w Słowackim Muzeum Górnictwa (Slovenske Banske Muzeum) w Handlovej na Słowacji. W okolicach Prievidzy jeszcze kilka lat temu w podziemnych kopalniach wydobywano twardy węgiel brunatny i lignit. Samo muzeum jest nieduże, ale zawiera sporo ciekawostek, a przede wszystkim zachowane bardzo stare maszyny górnicze, których nie znajdziemy u nas w Polsce. 

Spółka węglowa podsumowała rok i ogłosiła kolejne projekty

W ubiegłym roku spółka węglowa OKD realizowała sprzedaż po cenach niższych niż w latach ubiegłych, co spowodowało, że średnia cena sprzedaży jednej tony węgla była niższa od kosztów wydobycia - przyznał zarząd.

JSW z koncesją na rozpoznanie złoża Dębieńsko 1. Co to oznacza dla KWK Knurów-Szczygłowice?

Minister klimatu i środowiska udzielił Jastrzębskiej Spółce Węglowej koncesji na rozpoznawanie złoża węgla kamiennego i metanu z pokładów węgla Dębieńsko 1. – To strategiczny krok, który otwiera drogę do znaczącego zwiększenia zasobów węgla koksowego oraz wydłużenia perspektywy funkcjonowania kopalni Knurów-Szczygłowice – podkreślają przedstawiciele Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Nowa przestrzeń pamięci i kultury. Otwarcie rozbudowanego ŚCWiS w Katowicach

Rodziny górników poległych 16 grudnia 1981 roku w kopalni „Wujek”, mieszkańcy Katowic, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kulturalnych oraz partnerzy instytucji wspólnie uczestniczyli w uroczystym otwarciu rozbudowanej siedziby Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności im. Dziewięciu Górników z „Wujka” w Katowicach.