Jeszcze w tym roku na autostradzie A2 ruszy elektroniczny system poboru opłat

fot: Maciej Dorosiński

Mieszkańcy Gliwic i okolicznych miast apelują do premiera ws. zniesienia opłat na gliwickim odcinku autostrady A4

fot: Maciej Dorosiński

Elektroniczny system poboru opłat na bramkach planuje wprowadzić jeszcze w tym roku na autostradzie A2 spółka Autostrada Wielkopolska (AWSA). Podnoszenie jakości usług ma być jednym z powodów podwyżki stawek opłat na płatnych odcinkach A2 Nowy Tomyśl - Konin.

Od 2 marca przejazd samochodem osobowym płatnymi odcinkami autostrady A2 Nowy Tomyśl - Konin będzie kosztował w sumie 66 zł; opłata za przejazd każdym z odcinków dla motocykli i pojazdów osobowych wzrośnie z 20 do 22 zł. Zmianie ulegną stawki za przejazd wszystkich kategorii pojazdów. Koszt przejazdu odcinkiem autostrady A2 Świecko - Nowy Tomyśl pozostanie bez zmian.

Jak poinformował w środę PAP Robert Stankiewicz ze spółki Autostrada Wielkopolska, nowy cennik "odzwierciedla realne koszty utrzymania autostrady, wynikające z realizacji niezbędnych inwestycji poprawiających komfort i bezpieczeństwo podróżnych, obsługi kredytów, a także z powodu mocno rosnącej inflacji".

Przedstawiciel spółki podał, że Autostrada Wielkopolska rozpoczęła dialog techniczny z Ministerstwem Infrastruktury, którego efektem ma być wprowadzenie elektronicznego systemu poboru opłat na bramkach przy zastosowaniu odczytu tablic rejestracyjnych. - Tego typu projekt wymaga dopełnienia czasochłonnych, ściśle określonych procedur oraz uzgodnień między wieloma stronami. Jego wprowadzenie możliwe jest jeszcze w tym roku, co znacznie ułatwi podróż wszystkim kierowcom - podał Stankiewicz. Jak dodał, docelowo videotolling miałby objąć odcinek od Świecka do Konina.

W przekazanym PAP komunikacie prasowym spółka poinformowała, że w planach jest też m.in. uruchomienie programu lojalnościowego oraz wprowadzenie ułatwień dla aut elektrycznych.

- Ich użytkownicy nie będą obawiali się już dalekich podróży autostradą, bowiem większość miejsc obsługi podróżnych od Konina aż po Świecko zostanie wyposażonych w stacje ładowania aut elektrycznych - powiedział członek zarządu spółki Krzysztof Andrzejewski.

Największą inwestycją realizowaną obecnie przez AWSA jest rozbudowa obwodnicy Poznania, której koszt sięga 202 mln zł. Od końca grudnia ub.r. trasa na odcinku 16 km, pomiędzy węzłami Poznań Zachód - Poznań Krzesiny ma już przejezdne po trzy pasy ruchu w obu kierunkach. W tym roku rozbudowane zostaną istniejące i dobudowane nowe ekrany akustyczne, wymienione będą bariery drogowe na węzłach autostradowych, a także zostanie dokończona wymiana oznakowania. W tym roku uruchomiony ma być też system zarządzania ruchem; o sytuacji na drodze będzie na bieżąco informowało dziesięć tablic zmiennej treści, zainstalowanych na odcinku od Gołusek do Nagradowic.

Zmiana stawek opłat za przejazd 150-kilometrowym odcinkiem autostrady A2 zostanie wprowadzona 2 marca o godz. 6.00. Przejazd pojazdów kategorii 1 (pojazdy osobowe o dwóch osiach i motocykle) każdym z trzech 50-kilometrowych odcinków autostrady między Nowym Tomyślem a Koninem będzie kosztować 22 zł brutto (obecnie jest to 20 zł). 33 zł wyniesie opłata dla pojazdów kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami) - obecnie jest to 31 zł.

Z 47 zł do 50 zł wzrośnie opłata dla pojazdów kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami). Z 73 zł do 77 zł wzrośnie opłata dla pojazdów kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami). Stawki opłat dla pojazdów kategorii 5 (pojazdy nienormatywne) wzrosną z 200 do 220 zł.

Poprzednia podwyżka opłat dla pojazdów ciężarowych wprowadzona została w styczniu 2019 r. Podwyżka opłat dla kierowców aut osobowych nastąpiła rok wcześniej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.