Jest plan dotyczący poszukiwania złóż wodoru naturalnego

fot: Pixabay.com

Jest nowy plan pracy dla państwowej służby geologicznej

fot: Pixabay.com

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało w komunikacie, że Główny Geolog Kraju prof. Krzysztof Galos zaakceptował plan prac państwowej służby geologicznej przewidzianych do realizacji w 2025 r. i w latach następnych. Nowy plan dotyczy m.in. poszukiwania złóż wodoru naturalnego, dalsze szczegółowe rozpoznanie potencjału złożowego m.in. niklu, kobaltu, rozwoju geotermii czy prace nad systemem zarządzania zagrożeniami osuwiskowymi.

Ministerstwo podkreśla, że plan zawiera zadania z zakresu geologii istotne dla rozwoju gospodarczego Polski, w tym m.in. dla transformacji energetycznej, zapewnienia bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego kraju, ochrony środowiska, edukacji i promowania właściwych postaw w społeczeństwie.

- W obecnej sytuacji geopolitycznej niezwykle istotne jest zapewnienie bezpieczeństwa surowcowego i energetycznego kraju. Rozwój nowych technologii sprawia, że popyt na surowce rośnie – zmienia się tylko jego charakter. Transformacja energetyczna nie byłaby możliwa bez realizacji projektów z zakresu geologii, a do produkcji „zielonej energii” potrzebujemy wielu surowców mineralnych. Realizacja zadań państwowej służby geologicznej, ujętych w Planie prac, przyczyni się do rozwoju gospodarczego Polski, zwiększenia komfortu życia mieszkańców naszego kraju oraz zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i surowcowego państwa - tłumaczy cytowany w komunikacie Główny Geolog Kraju, Krzysztof Galos.

Plan prac państwowej służby geologicznej przewidzianych do realizacji w 2025 roku i latach następnych jest kluczowym dokumentem dotyczącym realizacji zadań państwa z zakresu geologii.

W planie są ujęte takie zadania, jak dalsze szczegółowe rozpoznanie potencjału złożowego m.in. niklu, kobaltu, magnezytu anomalii magnetycznej Przerzeczyna Zdroju, stwierdzonego wierceniami Przerzeczyn PIG-1 i Przerzeczyn PIG-2. „Nikiel i kobalt znajdują się na liście surowców strategicznych dla gospodarki krajowej i dla Unii Europejskiej” – czytamy w komunikacie.

Poza tym plan zawiera zadania dotyczące „dostarczenie organom państwa rzetelnej informacji o występowaniu wodoru naturalnego w Polsce". „Wodór jest jednym z czystych surowców energetycznych. Wyniki realizacji tego zadania mogą przyczynić się do realizacji celów klimatycznych (redukcji emisji gazów cieplarnianych)" – podkreśla ministerstwo.

Plan zawiera także zebranie, opracowanie i udostępnienie danych niezbędnych do stworzenia systemu skutecznego zarządzania zagrożeniami osuwiskowymi oraz długoterminowe wsparcie rozwoju instalacji urządzeń płytkiej geotermii - jako jednej z energii odnawialnych - wykorzystującej naturalne ciepło Ziemi. „Realizacja zadania pozwoli na zwiększenie efektywności ekologicznej systemów geotermii niskotemperaturowej poprzez wskazywanie miejsc o dużym potencjale energetycznym” – można przeczytać w komunikacie.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW ma zgodę walnego na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z ARP

Walne zgromadzenie Jastrzębskiej Spółki Węglowej wyraziło w poniedziałek zgodę na zaciągnięcie 850 mln zł pożyczki z Agencji Rozwoju Przemysłu.

Rewolucja w CKZiU w Jaworznie. Szkoła przeszkoli z AI i robotyki

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie będzie miało nową siedzibę.  W ramach inwestycji o wartości około 22 mln zł powstanie m.in. dziewiętnaście specjalistycznych pracowni nauki zawodu. W poniedziałek, 8 czerwca 2026 r., o szczegółach przedsięwzięcia informowali marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa oraz prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Od węgla do atomu - transformacja energetycznego serca Polski

Bełchatów ma wszystko, aby napisać nowy rozdział polskiej energetyki - rozmowa z Jackiem Kaczorowskim, prezesem zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A.

Enea i Greenvolt sfinalizowały kolejną transakcję, tym razem dotyczącą Farmy Wiatrowej

Grupa Enea oraz Greenvolt Power sfinalizowały transakcję sprzedaży Farmy Wiatrowej Nowe Miasto Lubawskie o mocy 6,6 MW, zlokalizowanej w województwie warmińsko-mazurskim, na rzecz Enei Nowa Energia – spółki odpowiedzialnej w Grupie za rozwój i zarządzanie odnawialnymi źródłami energii.