Jest decyzja środowiskowa dla morskiej części Baltic Pipe

1564472116 baltic pipe baltic pipe eu

fot: baltic-pipe.eu

Od 2022 r. będziemy mieli możliwość sprowadzenia około 17 mld m sześć. gazu od różnych dostawców z różnych źródeł

fot: baltic-pipe.eu

- Proces uzyskiwania pozwoleń administracyjnych dla projektu Baltic Pipe przebiega zgodnie z przyjętym planem - poinformował prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień. W poniedziałek, 25 listopada br.  gazociąg uzyskał decyzję środowiskową na polskich wodach.

Decyzja środowiskowa dla morskiej części Baltic Pipe w Polsce znacząco przybliża nas do rozpoczęcia fazy budowlanej. Przed nami jest jeszcze decyzja lokalizacyjna i pozwolenie na budowę dla gazociągu zlokalizowanego w polskiej części Morza Bałtyckiego - podkreślił Stępień, cytowany w komunikacie Gaz-Systemu.

- Decyzję wydała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie. Obejmuje przede wszystkim gazociąg ułożony na dnie Morza Bałtyckiego w polskich obszarach morskich, o łącznej długości około 56 km. Pozwolenie dotyczy też stacji zaworowej, która powstanie w rejonie miejscowości Niechorze i Pogorzelica w zachodniopomorskiej gminie Rewal, oraz odcinek kończący gazociąg podmorski w rejonie plaż w Niechorzu i Pogorzelicy. Odcinek ten będzie przebiegać w podziemnym tunelu, dzięki czemu nie będzie ingerencji w plażę i wydmy - podkreślił Gaz-System.

Zezwolenie jest drugim z trzech niezbędnych do pozyskania pozwoleń środowiskowych na realizację gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego. Pierwszą decyzję, obejmującą obszary morskie Danii, Gaz-System uzyskał 25 października br. Natomiast pozwolenie dla odcinka, który powstanie w szwedzkich obszarach morskich spodziewane jest w najbliższych miesiącach.

- Ta decyzja to kolejny krok na drodze do uzyskania przez Polskę niezależności w zakresie dostaw gazu. Proces pozwoleniowy dla całego projektu Baltic Pipe jest już na ukończeniu. Równolegle trwa procedura wyboru wykonawcy prac budowlanych, Gaz-System zakończy ją na początku przyszłego roku - wskazał pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.

Gaz-System przypomniał, że na potrzeby wydania decyzji środowiskowej przygotowany został raport oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, w którym uwzględniono wyniki wielomiesięcznych, szczegółowych badań środowiskowych, geofizycznych i geotechnicznych. Przedstawiony w decyzji wybór miejsca wyjścia gazociągu podmorskiego w lokalizacji Niechorze-Pogorzelica był wariantem rekomendowanym przez firmę Ramboll Danmark, która odpowiada za projekt gazociągu.

- Badania prowadzone były jednak nie tylko dla tej lokalizacji, ale także dla wariantu alternatywnego w miejscowości Rogowo - zaznaczył operator.

Ze względu na międzynarodowy charakter projektu, przygotowana została również transgraniczna ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, wskazująca w jakim stopniu działania prowadzone w każdym z krajów mogą oddziaływać na państwa sąsiednie. Projekt podlegał więc zarówno krajowym, jak i międzynarodowym, wynikającym z konwencji Espoo, konsultacjom społecznym, które zostały zakończone w październiku 2019 r. Przeprowadzono również szereg otwartych spotkań informacyjnych, w których mogli wziąć udział wszyscy zainteresowani.

Baltic Pipe to strategiczny projekt mający na celu utworzenie nowej drogi dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki: duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Inwestorami są operatorzy systemów przesyłowych gazu - Gaz-System i duński Energinet. Gazociąg będzie mógł transportować 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m. sześc. surowca z Polski do Danii. Będzie można sprowadzać do Polski gaz ziemny ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Początek budowy zaplanowano na 2020 r., zakończenie na 2022 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.