Jaworzno: parafia sprzedaje prąd... Tauronowi

fot: ARC

Instalację fotowoltaiczną zamontowano na dachu kościoła w 2011 r.

fot: ARC

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie, która blisko dwa lata temu zdecydowała się na zamontowanie na dachu kościoła instalacji fotowoltaicznej, latem będzie sprzedawać nadmiar prądu do sieci elektroenergetycznej grupy Tauron.

Jak poinformował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który dofinansował inwestycję, w ostatnim czasie parafia porozumiała się z Tauronem, dzięki czemu możliwe będzie przekazywanie nadmiaru wytworzonej energii do sieci. Według funduszu taką metodę oszczędzania energii z korzyścią dla środowiska zastosowano w regionie po raz pierwszy.

Instalacja fotowoltaiczna, która stanęła na dachu kościoła w Jaworznie w 2011 r., należy do największych tego typu w kraju. Jej budowa była możliwa dzięki środkom z katowickiego funduszu: 283 tys. zł przekazano w postaci dotacji, a blisko 536 tys. zł to preferencyjna pożyczka. Pozostałą część wyłożyła parafia.

Do powstania instalacji wykorzystano 312 modułów fotowoltaicznych o wysokiej sprawności, sięgającej ok. 14,8 proc. Dzięki nim promieniowanie słoneczne przekształcane jest w energię elektryczną, a napięcie stałe występujące na zaciskach modułów zamieniane jest w napięcie przemienne 230 volt. To z kolei umożliwia wykorzystanie produkowanej energii do zasilania odbiorników służących oświetleniu i ogrzewaniu.

W lecie, gdy produkcja energii jest wyższa od zapotrzebowania na oświetlenie obiektu, nadmiar prądu będzie sprzedawany do sieci energetycznej Tauronu. Produkcja energii z instalacji w słoneczny dzień to ok. 300-400 kilowatogodzin, co daje rocznie ok 65 tys. kilowatogodzin. W zimie zgromadzona energia będzie nadal wykorzystywana do ogrzewania kościoła. Już teraz jej ilość pozwala nie tylko na ocieplenie obiektu, ale i na zamontowanie w kościele ławek z grzałkami zasilanymi energią słoneczną.

Oprócz korzyści dla środowiska, wynikających z produkcji energii ze źródeł odnawialnych, efektem ekologicznym tej inwestycji jest istotne zmniejszenie rocznych zanieczyszczeń pyłowo-gazowych emitowanych do atmosfery: pyłu o 27 kg, dwutlenku siarki o 300 kg, tlenków azotu o 171 kg i tlenków węgla o 100 tys. kg.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Kopalnia Ignacy wskakuje na kolejny poziom. Rewitalizacja terenu cały czas trwa

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy mają miejsce prace przy nowym budynku usługowo-biurowym o wartości ponad 28 mln zł. To kolejny element trwającego od 2007 r. procesu ponownego zagospodarowania poprzemysłowego terenu byłej kopalni węgla kamiennego Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu.