Jastrzębie-Zdrój: w 35 lat po podpisaniu porozumienia

fot: Andrzej Bęben/ARC

Nie możemy sobie pozwolić tego węgla wydrzeć, choćby w ten sposób, że każą go zostawić w ziemi - mówił prezydent Andrzej Duda

fot: Andrzej Bęben/ARC

+16 Zobacz galerię

Galeria
(19 zdjęć)

W czwartek (3 września) w Jastrzębiu-Zdroju świętowano 35. rocznicę podpisania Porozumień Jastrzębskich. Po okolicznościowej mszy uroczystości skoncentrowały się przed Pomnikiem Porozumienia Jastrzębskiego stojącego przy kopalni Zofiówka (w czaszach PRL: Manifest Lipcowy. W obchodach po raz pierwszy od wielu lat uczestniczył prezydent Rzeczypospolitej.

Była kompania honorowa podhalańczyków, orkiestra. Reprezentacje różnych środowisk. Od związkowych komisji zakładowych, stowarzyszeń i organizacji, przez parlamentarzystów, służby mundurowe, duchowieństwo, po krajowe władze NSZZ Solidarność. Do Jastrzębia-Zdroju przyjechała także Beata Szydło, oficjalnie od paru miesięcy przedstawiana jako "kandydat na premiera". Wśród gości nie było wojewody śląskiego i marszałka śląskiego. Obecni Prawa i Sprawiedliwości (wśród tych ostatnich był również Beata Szydło) i byli przedstawiciele Platformy Obywatelskiej.

Oczywiście gościem numer jeden był prezydent Andrzej Duda, co podkreślili - rozpoczynając rocznicowe uroczystości - Dominik Kolorz (szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności) i Roman Brudziński (wiceprzewodniczący Solidarności w JSW SA). Podkreślał to także Piotr Duda. Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność odniósł się także do wydarzeń z początku tego roku i zamieszek przed siedzibą Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

- Ta kopalnia, i kopalnie Jastrzębskiej Spółki Węglowej, odegrały tak ważną rolę, że żyjemy dziś w wolnym kraju. Nie sądziliśmy, że po 35 latach będą strzelać do górników tylko dlatego, że chcieli bronić swoich miejsc pracy i je obronili. I jeżeli będzie potrzeba, to dalej będą ich bronić, bo takie jest nasze zadanie, taka jest nasza rola jako związków zawodowych i pracowników...

Prezydent Andrzej Duda powiedział m.in. (pełne przemówienie można tu przeczytać):

- Różne kraje mają w tej wielkiej przestrzeni energetycznej, biznesowej różne interesy. Ale my, Polacy też mamy tam swoje interesy, a węgla mamy do wydobycia jeszcze na 200 lat. To nasz podstawowy surowiec, który zapewnia nam dużą część energetycznej suwerenności. Obowiązkiem polskich władz (...) jest walka o polski węgiel. Nie możemy sobie pozwolić tego węgla wydrzeć, choćby w ten sposób, że każą go zostawić w ziemi. To byłby historyczny błąd...

Rocznice podpisania (trzeciej z czterech umów społecznych) Porozumienia Jastrzębskiego to także okazja do spotkania się, bywa, że tylko właśnie przy tej okazji, uczestników górniczych strajków latem 1980 r. i 1988. I teraz nie brakowało weteranów tamtych czasów. Im to, co trzeba podkreślić, obaj panowie o nazwisku Duda serdecznie dziękowali.

 

W galerii: 35. rocznica podpisania Porozumienia Jastrzębskiego, 3 września 2015 r. (zdjęcia: Andrzej Bęben - nettg.pl).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.