Jastrzębie-Zdrój: święto i apel Solidarności

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Jeśli istnieje - waszym zdaniem - potrzeba wyjścia na ulice to znak, że coś bardzo niepokojącego dzieje się w relacjach władza-społeczeństwo, że nastąpiło jakieś fundamentalne pęknięcie i brakuje skutecznego dialogu - mówił do związkowców z Solidarności metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

+14 Zobacz galerię

Galeria
(17 zdjęć)

Tradycyjnie, jak co roku w Jastrzębiu-Zdroju 3 września odbyły się uroczystości związane z obchodami 33. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego i 25. rocznicy górniczych strajków w 1988 roku. W ich trakcie nie niejednokrotnie przewijał się wątek zbliżającej się akcji protestacyjnej, którą Solidarność zaplanowała na dni 11-14 września.

Pierwszym punktem obchodów była uroczysta msza św. w kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. Homilię wygłosił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc, który wspomniał m.in słowa Papieża Jana Pawła II, z okresu stanu wojennego: - Doświadczenie poucza, że organizacje tego typu (jak związki zawodowe - red.) są nieodzownym składnikiem życia społecznego. Zwłaszcza w nowoczesnych społeczeństwach uprzemysłowionych są one wykładnikiem walki o sprawiedliwość społeczną, o słuszne uprawnienia ludzi pracy - cytował metropolita. - Dziś działanie związków zawodowych oceniane jest coraz bardziej krytycznie, głównie przez rządzących. Organizacje związkowe mają jednak obowiązek wpływania na władze polityczne, aby należycie uwrażliwiać je na problemy pracy i angażować na rzecz realizacji praw pracowniczych - podkreślił abp Skworc.

Nie zabrakło odniesień do zbliżającej się akcji protestacyjnej w Warszawie. - Drodzy związkowcy. Przyczyny tej decyzji są wam najlepiej znane, a przede wszystkim chodzi wam o ochronę praw pracowniczych. Z definicji stoicie na ich straży. Warto jednak zastanowić się, czy wyprowadzanie ludzi na ulice stolicy jest właściwym rozwiązaniem. Łatwo przecież o prowokację i malowanie czarnego obrazu związkowców w mediach jak to już nieraz bywało. Mówię o tym z największą troską. Pamiętajmy, że związek zawodowy - jak uczy katechizm - będąc przede wszystkim narzędziem uczciwości i solidarności nie może nadużywać instrumentów walki. Powinien umieć regulować swoje postępowanie i oceniać skutki swoich wyborów. Jeśli jednak istnieje - waszym zdaniem - potrzeba wyjścia na ulice to znak, że coś bardzo niepokojącego dzieje się w relacjach władza-społeczeństwo, że nastąpiło jakieś fundamentalne pęknięcie i brakuje skutecznego dialogu. Bardzo to niepokojące - podkreślił metropolita podsumowując, że wydarzenia jastrzębskie z 1980 i 1988 r. na stałe wpisały się w historię, a "rocznicowe obchody upamiętniające tamte dni były i nadal są okazją do modlitwy za naszą ojczyznę, której na imię Polska".

Po mszy zebrani uczestnicy udali się pod Pomnik Porozumienia Jastrzębskiego przy kopalni Zofiówka. Liderzy "S" wygłosili przemówienia, a liczne przybyłe delegacje złożyły kwiaty. Temat zbliżających się protestów zdominował też uroczystości pod pomnikiem. Emocjonujące wystąpienie, przerywane oklaskami zebranych, wygłosił tam szef Komisji Krajowej NSZZ Solidarność Piotr Duda.

- Świętujemy w tych pięknych sierpniowo-wreśniocych dniach podpisanie porozumień, o których rządzący mówią nam dziś, że są one reliktem przeszłości. Solidarność się z tym nie zgadza! Coraz częściej dochodzimy do wniosku, że demokracja w naszym kraju jest tylko dla tych, którzy mają władzę, ale my to zmienimy. Jeżeli parlament, który jest wybrany przez naród, a przede wszystkim koalicja rządząca, nie chce lub utrudnia działanie związków zawodowych i nie dba o interesy pracowników, to my na 14 września zwołujemy parlament, ale narodowy - nas wszystkich, bo to naród sprawuje władzę w naszej ojczyźnie(...) Apeluję, abyście wreszcie wstali od telewizorów, nie narzekali tylko na forach internetowych i przyjechali do Warszawy i powiedzieli: dosyć lekceważenia! - zaznaczył Duda.

Po przemówieniu Piotra Dudy pod pomnikiem złożono kwiaty. Kolejnym punktem obchodów była uroczysta sesja Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność, podczas której uhonorowano uczestników górniczych strajków z sierpnia 1988 roku.

Na godz. 17.00 Stowarzyszenie "Pamięć Jastrzębska" zaplanowało natomiast uroczystą akademię pt. "Spotkanie postrajkowe 88" połączoną z wręczeniem odznaczeń, m.in. Krzyży Wolności i Solidarności.

W galerii: Uroczystości związane z obchodami 33. rocznicy podpisania Porozumienia Jastrzębskiego i 25. rocznicy górniczych strajków w 1988 roku, Jastrzębie-Zdrój, 3 września 2013 r. (zdjęcia Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.