Śląskie: Na terenie Grodźca może znajdować się złoże wód geotermalnych o największym potencjale wykorzystania gospodarczego

1443713296 jasienica googlemaps

fot: googlemaps

Temperatura złóż wód geotermalnych może wynosić między 70 i 90 st. C.

fot: googlemaps

Gmina Jasienica (woj. śląskie) wybrała firmę, która w Grodźcu wykona odwiert w poszukiwaniu złóż geotermalnych. Samorząd podał, że dokona tego firma z Piły, która otrzyma 14,9 mln zł. Gmina pozyskała na ten cel z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska 14,86 mln zł.

Odwiert może sięgać 2 km. Wykonawca będzie miał za zadanie także opracować dokumentację wiertniczą. Bazując na uzyskanych danych z badań geofizycznych i wykonanych testach w otworze, a także na wynikach badań laboratoryjnych z uzyskanych rdzeni wiertniczych i próbek, zostanie opracowana przez inżyniera kontraktu dokumentacja hydrogeologiczna. Skompletowane badania i analizy umożliwią starania o zatwierdzenie zasobów wód termalnych oraz pozwolą wystąpić o koncesję na ewentualną eksploatację - poinformowała gmina Jasienica koło Bielska-Białej.

Na bazie źródeł geotermalnych w Grodźcu powstać ma kompleks turystyczny, rekreacyjny i rehabilitacyjny. Możliwe jest też ich wykorzystywanie do ogrzewania domów.

Służby prasowe urzędu gminy przypomniały, że na przetarg pierwotnie wpłynęły znacznie droższe oferty. Propozycja firmy z Warszawy opiewała na 17,78 mln zł, a z Piły - na 19,57 mln zł. W obu przypadkach uznaliśmy, że to zbyt dużo jak na możliwości finansowe naszego budżetu. Dlatego przystąpiłem do negocjacji - przekazał wójt Janusz Pierzyna.

Po rozmowach z samorządowcem firmy zaproponowały niższe stawki. Spółka z Warszawy chciała 15,19 mln zł, a z Piły - 14,9 mln zł. Jasienica przyjęła tę drugą ofertę. Na odwiert w Grodźcu władze gminy pozyskały 14,86 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Z analiz, którymi dysponuje samorząd Jasienicy, wynika, że na terenie Grodźca może znajdować się złoże wód geotermalnych o największym potencjale wykorzystania gospodarczego. Jego temperatura może wynosić między 70 i 90 st. C.

Pomysł Jasienickiego Kurortu Zamkowego powstał w 2017 r. i został wpisany do rządowego przedsięwzięcia Narodowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jako program Beskidzkiego Centrum Narciarstwa. Sercem kurortu ma się stać zamek w Grodźcu. Należy on obecnie do przedsiębiorcy, który go odrestaurował. Na terenie około 50 ha wokół zamku powstać ma m.in. centrum konferencyjne i edukacyjne z zapleczem hotelowym, ośrodek spa, oranżeria oraz centrum rehabilitacji, a także infrastruktura sportowa, w tym ścieżki rowerowe i konne, trasy narciarskie i baseny. Powstać ma również dom dla weteranów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.