Jasienica krok bliżej odwiertu w poszukiwaniu źródeł termalnych

1646546842 pierzyna

fot: jasienica.pl

- Gdy tylko rozstrzygniemy obecny przetarg i podpiszemy umowę, ogłosimy kolejny - na wykonanie odwiertu - powiedział wójt Jasienicy Janusz Pierzyna

fot: jasienica.pl

Władze Jasienicy (woj. śląskie) wyłoniły firmę, która będzie pełniła funkcję inżyniera kontraktu przy wykonaniu odwiertu w Grodźcu. Samorząd szuka tam źródeł geotermalnych - dowiedziała się w PAP w samorządzie. Umowa ma zostać podpisana w przyszłym tygodniu.

Wójt Jasienicy Janusz Pierzyna przypomniał w rozmowie z PAP, że w oparciu o ciepłe źródła powstać ma w Grodźcu, położonym niedaleko Bielska-Białej, kompleks o charakterze turystycznym, rekreacyjnym i rehabilitacyjnym.

Na przetarg, który miał wyłonić inżyniera kontraktu, wpłynęła tylko jedna oferta. Firma z Poznania wyceniła swoje usługi na 670 tys. zł. Gmina Jasienica skłonna była zapłacić inżynierowi kontraktu 754 tys. zł.

Do zadań inżyniera kontraktu będzie należało m.in. doradztwo przy wyborze wykonawcy odwiertu, nadzór i dozór geologiczny podczas prac, a także opracowanie i zatwierdzenie dokumentacji hydrogeologicznej.

Wójt już w marcu br. w rozmowie z PAP zapowiadał, że po wyłonieniu inżyniera kontraktu samorząd ogłosi przetarg na wykonanie odwiertu. Obecnie wyraził nadzieję, że prace rozpoczną się jesienią br. lub - co bardziej prawdopodobne - wiosną przyszłego roku. Odwiert miałby zostać wykonany do jesieni 2024 r.

Jasienica dysponuje funduszami na odwiert. To 14,86 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pieniądze te powinny w całości pokryć wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych Jasienica GT-1 w Grodźcu.

Otwór poszukiwawczo-rozpoznawczy zostanie wykonany na działce, która jest własnością gminy. Może mieć głębokość prawie 2 km. Projekt obejmuje również wykonanie dokumentacji hydrogeologicznej, zawierającej wyniki badań polowych i laboratoryjnych. Opisana zostanie budowa geologiczna oraz przeanalizowane warunki hydrogeologiczne. Taki komplet dokumentów może stanowić podstawę do zatwierdzenia zasobów wód termalnych oraz do wystąpienia o koncesję na ewentualną eksploatację.

Geotermia to jeden z elementów stworzenia w Grodźcu kompleksu o charakterze turystycznym, rekreacyjnym i rehabilitacyjnym. Projekt Jasienicki Kurort Zamkowy powstał w 2017 r. i został wpisany do rządowego przedsięwzięcia Narodowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jako program Beskidzkiego Centrum Narciarstwa. Zdaniem wójta Janusza Pierzyny ciepłe źródła, jakie prawdopodobnie znajdują się na terenie Grodźca, pozwolą na stworzenie basenów z ciepłą i leczniczą wodą, a także będą mogły zostać wykorzystane do ogrzewania domów.

Sercem kurortu miałby się stać zamek w Grodźcu. Na terenie ok. 50 ha wokół niego powstać ma kompleks turystyczno-edukacyjno-rehabilitacyjno-sportowy. Plany zakładają m.in. stworzenie muzeum, centrum konferencyjnego i edukacyjnego z zapleczem hotelowym, ośrodka spa oraz centrum rehabilitacji, a także infrastruktury sportowej, w tym ścieżek pieszych, rowerowych i konnych, tras narciarskich, a także basenów termalnych. Powstać ma dom dla weteranów. Częścią kurortu będą oranżerie, ogrody oraz rezerwat przyrody Morzyk.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.