Jasienica bliżej odwiertu w poszukiwaniu źródeł termalnych

1646546842 pierzyna

fot: jasienica.pl

- Gdy tylko rozstrzygniemy obecny przetarg i podpiszemy umowę, ogłosimy kolejny - na wykonanie odwiertu - powiedział wójt Jasienicy Janusz Pierzyna

fot: jasienica.pl

Jasienica szykuje się do wykonania odwiertu w Grodźcu w poszukiwaniu źródeł geotermalnych. Jest firma, która chce pełnić funkcję inżyniera kontraktu w tym zadaniu. Jej oferta jest niższa niż kwota przeznaczona na ten cel przez samorząd.

W oparciu o ciepłe źródła w Grodźcu położonym niedaleko Bielska-Białej ma powstać kompleks o charakterze turystycznym, rekreacyjnym i rehabilitacyjnym.

Władze gminy podały w piątek, że skłonne są zapłacić inżynierowi kontraktu 754 tys. zł. Oferta firmy z Poznania, która jako jedyna stanęła do przetargu, opiewa na 670 tys. zł.

Gdy tylko rozstrzygniemy obecny przetarg i podpiszemy umowę, ogłosimy kolejny - na wykonanie odwiertu - powiedział  wójt Jasienicy Janusz Pierzyna.

Samorządowiec dodał, że przetarg na wykonanie odwiertu powinien zostać ogłoszony w najbliższych tygodniach.

Gmina w dokumentacji przetargowej podała, że od inżyniera kontraktu będzie oczekiwała doradztwa przy kolejnym zamówieniu, jakim będzie wybór wykonawcy, a także nadzoru i dozoru geologicznego podczas prac, wykonania badań laboratoryjnych, a także opracowania i zatwierdzenia dokumentacji hydrogeologicznej.

Odwiert ma zostać wykonany do końca września 2024 r. Jasienica dysponuje już pieniędzmi na ten cel. Zawarła umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który dofinansuje to zadanie kwotą 14,86 mln zł. Pieniądze te w całości pokryją wykonanie otworu poszukiwawczo-rozpoznawczego wód termalnych Jasienica GT-1 w Grodźcu.

Otwór poszukiwawczo-rozpoznawczy zostanie wykonany na działce, która ma powierzchnię 5,5 ha. Jest ona własnością gminy. Otwór może mieć głębokość prawie 2 km. Projekt obejmuje również wykonanie dokumentacji hydrogeologicznej, zawierającej wyniki badań polowych i laboratoryjnych. Opisana zostanie budowa geologiczna oraz przeanalizowane warunki hydrogeologiczne. Taki komplet dokumentów może stanowić podstawę do zatwierdzenia zasobów wód termalnych oraz do wystąpienia o koncesję na ewentualną eksploatację.

Geotermia to jeden z elementów stworzenia w Grodźcu kompleksu o charakterze turystycznym, rekreacyjnym i rehabilitacyjnym. Projekt Jasienicki Kurort Zamkowy powstał w 2017 r. i został wpisany do rządowego przedsięwzięcia Narodowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju jako program Beskidzkiego Centrum Narciarstwa. Zdaniem wójta Janusza Pierzyny, ciepłe źródła, jakie prawdopodobnie znajdują się na terenie Grodźca, pozwolą na stworzenie basenów z ciepłą i leczniczą wodą, a także będą mogły zostać wykorzystane do ogrzewania domów.

Sercem kurortu miałby się stać zamek w Grodźcu. Na terenie ok. 50 ha wokół niego powstać ma kompleks turystyczno-edukacyjno-rehabilitacyjno-sportowy. Plany zakładają m.in. stworzenie muzeum, centrum konferencyjnego i edukacyjnego z zapleczem hotelowym, ośrodka spa oraz centrum rehabilitacji, a także infrastruktury sportowej, w tym ścieżek pieszych, rowerowych i konnych, tras narciarskich, a także basenów termalnych. Powstać ma dom dla weteranów. Częścią kurortu będą oranżerie, ogrody oraz rezerwat przyrody Morzyk.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kierunek GZM: Gotowy plan na weekend! 4 wydarzenia specjalne, których nie możesz przegapić

Jaki może być idealny plan na nadchodzący weekend? 26-28 czerwca Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia świętuje swoje 9. urodziny i z tej okazji zaprasza na największy w Polsce festiwal mikrowypraw – Kierunek GZM. Oprócz fascynujących 265 wycieczek, przygotowano także cztery wydarzenia specjalne. Można zacząć od wieczornego spaceru po neonowym Bytomiu, potem wyszaleć się na Metrodisco i Retrodisco, a weekend zwieńczyć pełnym kultury śniadaniem na trawie.

Drugie życie wież wyciągowych kopalnianych szybów

Przez wiele dekad wieże wyciągowe kopalnianych szybów kształtowały krajobraz Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Dziś górnictwo węgla kamiennego w tych regionach stopniowo odchodzi w przeszłość, a wraz z nim znika znaczna część dawnej infrastruktury. Niektóre z nieczynnych wież wyciągowych oraz towarzyszących im obiektów, takich jak maszynownie, zostały jednak zachowane i zyskały nowe funkcje.

Lekcja geografii ekonomicznej 370 metrów pod ziemią!

19 czerwca 2026 r.  w podziemnym Polu Szkoleniowym kopalni Wujek na zaproszenie Polskiej Grupy Górniczej gościła grupa studentów II roku geografii z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Podczas wyjątkowych ćwiczeń terenowych młodzi geografowie mogli zobaczyć z bliska jak funkcjonuje współczesne górnictwo oraz poznać przemysłowe dziedzictwo Górnego Śląska.

Motyka: Przedstawimy strategię dla sektora ciepłownictwa

Ministerstwo Energii przedstawi w najbliższy piątek nową strategię dla ciepłownictwa - poinformował w środę minister energii Miłosz Motyka.