Jak poprawić transport publiczny? Mieszkańcy mają głos

fot: Monika Krężel

Mieszkańcy będą dyskutować o tym, jak poprawić komunikację w metropolii

fot: Monika Krężel

Mieszkańcy metropolii w ramach Forum Obywatelskiego wypracują rekomendacje, jak poprawić transport publiczny. Forum jest częścią projektu realizowanego przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. To spotkania reprezentatywnej grupy mieszkańców, wybranych w drodze losowania.

Forum Obywatelskie odbędzie się 5, 12 i 26 października. Rekomendacje dotyczyć będą usprawnień w przemieszczaniu się między Katowicami, Chorzowem, Bytomiem i Tarnowskimi Górami oraz sąsiednimi gminami.

- Forum Obywatelskie to szansa na rozmowę i wypracowanie pomysłów na lepszy transport zbiorowy - mówi Grzegorz Kwitek, Członek Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, odpowiedzialny za transport. - Chcemy zbudować system oparty o kolej, który będzie wygodniejszy dla pasażerów. Nikt inny nie rozumie tego lepiej niż sami mieszkańcy, dlatego właśnie ich pytamy o zdanie. Temat ten jest ważny dla wszystkich, którzy korzystają lub będą korzystać z komunikacji zbiorowej - dodaje Kwitek.

Hasłem przewodnim Forum jest: „Kolej na dobre przesiadki w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – jak to osiągnąć?”. Do udziału w Forum zaproszeni zostali mieszkańcy Bytomia, Chorzowa, Piekar Śląskich, Radzionkowa, gminy Świerklaniec, Tarnowskich Gór oraz dwóch dzielnic Zabrza – Rokitnicy i Helenki. To gminy, dla których ważną drogą transportu będzie remontowana właśnie linia kolejowa.

W wydarzeniu weźmie udział 43 mieszkańców z różnych miejscowości i grup wiekowych. Spotkania Forum Obywatelskiego będą miały miejsce w trzy wybrane soboty, 5, 12 i 26 października. Pierwszego dnia uczestnicy dowiedzą się więcej o aktualnym stanie transportu zbiorowego w regionie oraz poznają różne rozwiązania i pomysły na jego rozwój. Ta część Forum będzie transmitowana.

Pozostałe dwa dni to dyskusja na temat różnych opcji i wspólna praca nad najlepszymi rozwiązaniami. Uczestnicy opracują konkretne rekomendacje, które będą mogły zostać wdrożone, aby pozytywnie wpłynąć na przyszłość transportu zbiorowego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Forum obywatelskie jest częścią projektu „Jak otworzyć kolej na mieszkańców” prowadzonego przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię we współpracy z Centrum Unijnych Projektów Transportowych, Fundacją na rzecz Studiów Europejskich i Spółdzielnią Socjalną FADO, pod patronatem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.