Izrael: eksport gazu do Palestyny

fot: Krystian Krawczyk

Izraelsko-palestyńska umowa została podpisana w niedzielę (5 stycznia) w Jerozolimie

fot: Krystian Krawczyk

Izraelskie media szeroko komentują podpisanie pierwszej umowy na eksport gazu ziemnego ze złoża Lewiatan do Autonomii Palestyńskiej. Zawarcie kontraktu miało miejsce w niedzielę (5 stycznia) w hotelu American Colony Hotel w Jerozolimie. Firma energetyczna Palestyna Power Generation Company (PPGC) za sumę 1,2 mld dolarów przez 20 lat otrzyma 4,75 mld m sześc. gazu dla potrzeb elektrowni o mocy 200 MW w miejscowości Jenin.

Po stronie izraelskiej w podpisaniu umowy uczestniczył minister dr Omar Kittaneh oraz zarządzający złożem dyrektorzy Grupy Delek Noble Energy i Oil Exploration. Z wypowiedzi prominentnych przedstawicieli Izraela wynika, że jest to historyczne porozumienie o podwójnym znaczeniu. Pierwsze z nich ma wymiar gospodarczy, jako początek ekspansji izraelskiego gazu na światowych rynkach. Drugie ma mieć znaczący wpływ na sytuację gospodarczą i geopolityczną Izraela. Z wypowiedzi tych wynika, że są już przygotowywane nowe porozumienia na eksport izraelskiego gazu do Turcji, na Cypr i do Włoch. Zwraca uwagę niska cena izraelskiego gazu, wynosząca ok. 120 dolarów za tysiąc metrów sześciennych. Podczas podpisywania tego dokumentu przedstawiciel Grupy Delek Icchak Tshuva powiedział:

- Jestem przekonany, że silne i stabilne porozumienia między stronami doprowadzą do pokoju i stabilności w całym regionie i wszyscy będą korzystać z wzrostu oraz dobrej koniunktury gospodarczej. Pokój jest spółką joint venture, która buduje współpracę gospodarczą, wzajemne zaufanie i szacunek. Umowa, która została dzisiaj podpisana, pomoże doprowadzić narody do zbliżenia i przyczyni się do stworzenia podstaw dla pokoju.

Opinię tę potwierdzają zamieszczone fotografie rozradowanych uczestników tego porozumienia. Przypomnieć trzeba, że złoże gazu ziemnego Lewiatan na Morzu Śródziemnym znajduje się ok. 130 km na zachód od Hajfy. Zasoby wynoszą około 537 mld m sześc. gazu ziemnego. Jego eksploatacja ma się rozpocząć w 2017 r. Po stronie wschodniej Lewiatana położone jest mniejsze złoże Tamar o zasobach 280 mld m sześc. gazu. Jest ono już eksploatowane od marca ub.r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

PERN i Aramco Fuels Poland podpisały umowę na magazynowanie paliw

PERN podpisał wieloletnią umowę z Aramco Fuels Poland (AFP) dotyczącą świadczenia usług magazynowania paliw w kilku bazach paliw na terenie Polski. W ramach kontraktu operator infrastruktury paliwowej wybuduje do 2028 r. cztery nowe zbiorniki magazynowe - poinformował PERN we wtorkowym komunikacie.