Inwestycje: Śląskie Centrum Logistyki rozbudowuje się za 75 mln zł

Należące w większości do samorządu Gliwic Śląskie Centrum Logistyki buduje piąty magazyn i rozbudowuje terminal kontenerowy - za ok. 75 mln zł. Dzięki inwestycjom powierzchnia magazynowa sięgnie tam 25 tys. m kw., a pojemność terminala - 3 tys. kontenerów.

Położone przy gliwickim porcie śródlądowym Śląskie Centrum Logistyki specjalizuje się w usługach logistycznych, m.in. przeładunkach, transporcie i magazynowaniu.

Jak poinformował PAP Robert Goc z Centrum, w środę podpisano tam wartą ok. 25 mln zł umowę na budowę piątej hali magazynowej o powierzchni 10 tys. m kw - wraz z pomieszczeniami biurowymi, infrastrukturą biurowo-socjalną, techniczną, drogową i torem kolejowym oraz urządzeniami przeładunkowymi.

Nowy obiekt będzie miał charakter bimodalny (będzie mógł obsługiwać transport drogowy i szynowy). Będzie przeznaczony do składowania i przeładunków towarów przewożonych koleją, jak wyroby przemysłu papierniczego, chemicznego (w tym nawozy sztuczne), meble czy AGD. Jego infrastruktura ma umożliwiać obsługę składów pociągów i grup wagonów. Uzupełnieniem oferty ma być dystrybucja samochodowa do finalnych odbiorców.

Termin rozpoczęcia budowy przewidziany jest na wrzesień br., a oddanie inwestycji - na 31 maja 2016 r. Żeby powstał nowy obiekt, konieczne jest wyburzenie jednego ze starszych, mniejszych magazynów.

Równocześnie z budową magazynu prowadzona jest warta 50 mln zł rozbudowa terminala kontenerowego (obsługiwanego przez firmę PCC Intermodal). Jego powierzchnia operacyjna wzrośnie z 3 hektarów do 5 hektarów, a zdolności składowe z 1,7 tys. TEU (równoważność 20-stopowych kontenerów) do 3 tys. TEU.

Od października br. przeładunki kontenerów w terminalu będą się odbywały dwoma suwnicami bramowymi (dotąd wykorzystywano tam tylko samojezdne układarki kontenerów, tzw. reach stackery).

Spółka Śląskie Centrum Logistyki obsługuje m.in. gliwicki port rzeczny, kolejowy i drogowy terminal przeładunkowy oraz magazyny i biura. Należy w ponad trzech czwartych do samorządu Gliwic, mniejszościowi akcjonariusze to m.in. DB Schenker Rail Polska oraz OT Logistics.

Od 2004 r. firma wydała na inwestycje infrastrukturalne ponad 44 mln zł, z czego ok. 36 mln zł kosztowały cztery poprzednie hale, a 8 mln zł - kolejowy terminal kontenerowy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.

Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci w województwie śląskim

To będzie pierwsze takie miejsce w województwie śląskim. Fundacja Świetlikowo buduje stacjonarne hospicjum dla dzieci. Zanim jednak placówka zacznie pomagać najmłodszym pacjentom, potrzeba szesnastu milionów złotych na dokończenie budowy i wyposażenie obiektu. Fundacja apeluje o pomoc i uruchamia zbiórkę.

Jak hale pneumatyczne radzą sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi?

Hale pneumatyczne są coraz częściej wybierane jako zadaszenie kortów tenisowych, boisk piłkarskich i innych obiektów sportowych. Pozwalają ograniczyć wpływ deszczu, śniegu, wiatru oraz niskich temperatur na codzienne użytkowanie obiektu. Dzięki temu sezon sportowy może trwać znacznie dłużej, a w wielu przypadkach obiekt może być wykorzystywany także w okresie jesienno-zimowym.