Inwestycje: PGNiG SA otworzyło rozbudowany magazyn gazu Strachocina

Pgnig flagi PG Ni G

fot: ARC

PGNiG przy współpracy z czeskim koncernem CEZ chce zbudować największą gazową elektrociepłownię w Policach

fot: ARC

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA zakończyło rozbudowę jednego z najnowocześniejszych podziemnych magazynów gazu – Strachocina – poinformował portal nettg.pl zespół prasowy spółki. Rozbudowa magazynu trwała dwa lata. Jej celem było znaczne zwiększenie pojemności czynnej ze 150 mln m sześc. do 330 mln m sześc. Inwestycja, której całkowity koszt wyniósł ponad 550 mln zł otrzymała dofinansowanie UE w wysokości 53,2 mln zł.


Inwestycja PMG Strachocina jest częścią programu rozbudowy pojemności magazynowych - jednego z filarów strategii PGNiG SA. Wzrost pojemności podziemnych magazynów gazu przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Polski i pomoże elastycznie reagować na wszelkie zakłócenia w regularnych dostawach paliwa.


- Bezpieczeństwo energetyczne Polski to również dywersyfikacja kierunków dostaw gazu. PGNiG podpisało z firmą Qatargas umowę na dostawy gazu LNG, których realizacja rozpocznie się już w połowie 2014 r. PGNiG inwestuje również w poszukiwania i wydobycie gazu zarówno konwencjonalnego, jak i gazu z łupków, a wkrótce otworzy kolejny magazyn gazu w Wierzchowicach - to także dbałość o bezpieczeństwo energetyczne kraju -  powiedział podczas uroczystości otwarcia magazynu Aleksander Grad, minister skarbu państwa.

 
- Dla PGNiG zakończenie rozbudowy PMG Strachocina to bardzo ważny moment. Traktujemy tę inwestycję biznesowo, ale przede wszystkim jako wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju, rozumianego jako bezpieczeństwo dostaw, a z drugiej strony jako bezpieczeństwo klientów.  Zakończenie budowy PMG Strachocina to pierwszy etap finalizowania inwestycji, które rozpoczęliśmy w 2008 r.  i konsekwentnie realizujemy  zgodnie ze strategią rozwoju firmy. Bardzo ważne jest również to, że inwestycję wykonało konsorcjum spółek należących do Grupy Kapitałowej PGNiG, w skład którego weszły Investgas SA jako lider, BN Naftomontaż oraz ZRUG Pogórska Wola. To dowodzi, że PGNiG potrafi rywalizować na konkurencyjnym rynku - powiedział Michał Szubski, prezes PGNiG.
 
- Dzięki wdrożeniu najnowocześniejszych urządzeń technologicznych, znacznie usprawniony został proces zatłaczania gazu do magazynu. Magazyn zyskał możliwość zatłoczenia większej ilości gazu w okresie krótszym niż przed rozbudową. Obecnie można zatłoczyć 330 mln m sześc. gazu w ciągu 150 dni, podczas gdyż przed rozbudową można było zatłoczyć 150 mln m sześc. gazu w ciągu 170 dni. Ponadto czas odbioru całości gazu skrócił się do 120 dni ze 160 przed rozbudową - powiedział Mieczysław Jakiel, dyrektor oddziału PGNiG w Sanoku.
 
Magazynowanie gazu w podziemnych zbiornikach gazu stanowi rezerwę strategiczną i w dużym stopniu wpływa na niezależność energetyczną państwa. Gromadzony w magazynach gaz ziemny pokrywa szczytowe niedobory w zapotrzebowaniu w okresach zimowych. W miesiącach letnich nadwyżki gazu magazynowane są pod ziemią.


Zgodnie ze strategią rozwoju PGNiG do 2015 r. zaplanowano znaczne zwiększenie pojemności PMG z obecnych 1,8 mld m sześc. do ponad 3 mld m sześc. Inwestycje kosztować będą ok. 3,5 mld zł.


W 2010 roku Komisja Europejska zaakceptowała wniosek PGNiG dzięki czemu cztery projekty PMG realizowane w Polsce uzyskały dofinansowanie w wysokości 673,4 mln zł.


W najbliższych latach PGNiG wybuduje lub rozbuduje w sumie dziewięć podziemnych magazynów gazu, z których cztery w ok. 25-30 proc. zostaną wybudowane przy udziale środków finansowych z Unii Europejskiej. PGNiG przeznaczy dofinansowanie na rozbudowę czterech podziemnych magazynów gazu, głównie w zakresie gazu ziemnego wysokometanowego, w Strachocinie na Podkarpaciu, Wierzchowicach na Śląsku i Mogilnie w kujawsko-pomorskim oraz na budowę nowego podziemnego magazynu gazu w Kosakowie koło Gdańska.


Największą inwestycją jest rozbudowa podziemnego magazynu gazu Wierzchowice, która ma zakończyć się jesienią tego roku. Po zakończeniu inwestycji, która rozpoczęła się w 2008 r. pojemność czynna magazynu wzrośnie z 0,575 mld m sześc. do 1,2 mld m sześc.


Inwestycje PGNiG SA są realizowane zgodnie z harmonogramem. Grupa Kapitałowa PGNiG planuje zwiększyć wydatki inwestycyjne do ok. 5,6 mld zł w roku 2011 w porównaniu z ok. 4,5 mld zł, które poniesiono w 2010 roku.


PMG Strachocina jest zlokalizowany na terenie województwa podkarpackiego - w gminie Sanok i Brzozów w powiecie sanockim. Pierwsze wiercenia w okolicach Strachociny miały miejsce już w 1895 roku, a eksploatacja magazynu w częściowo wyeksploatowanym złożu gazu ziemnego rozpoczęła się w maju 1982 r.
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zielony Kampus dla studentów na doświadczenia, pomiary i badania

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach był gospodarzem 2nd BAUHAUS4EU Forum i gościł przedstawicieli 9 zagranicznych uczelni członkowskich. W ramach wydarzenia otwarto Green Campus, zieloną przestrzeń dla studentów.

Kryminał na wakacje: „Nie ma głupich”, czyli Harlan Coben nadal w formie

Trudno zliczyć kryminały i thrillery, które amerykański pisarz Harlan Coben ma już na swoim koncie. Na polski wydawniczy rynek trafiła właśnie kolejna pozycja. Kryminał „Nie ma mocnych” posiada to wszystko, czym charakteryzują się książki Cobena: błyskotliwą intrygę, zwroty akcji, tajemnice i dobrze scharakteryzowanych bohaterów.

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.