Inwestycje: 27 mld zł w sieci energetyczne do 2015 roku

Linie energetyczne KK82

fot: ARC

Światowy kryzys spowodował potężne straty koncernów energetycznych

fot: ARC

Urząd Regulacji Energetyki poinformował w komunikacie, że 2015 r. przedsiębiorstwa energetyczne zainwestują prawie 27 mld zł w rozbudowę i rozwój sieci - poinformował we wtorek 12 lipca Urząd Regulacji Energetyki.

URE na swojej stronie internetowej poinformował, że uzgadnianie przez prezesa URE projektów planów rozwoju sieciowych przedsiębiorstw energetycznych jest jednym z podstawowych instrumentów regulacji działalności przedsiębiorstw. Uzgodnienia te mają na celu zaspokojenie obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną oraz zapewnienie zgodności projektu planu z przepisami prawa i z założeniami polityki energetycznej państwa.
 

„Plany rozwoju uzgadniane z regulatorem mają bardzo istotne znaczenie dla rozwoju infrastruktury sieciowej, a w konsekwencji bezpieczeństwa i niezawodności dostaw energii elektrycznej” - wypowiada się w komunikacie prezes URE Marek Woszczyk.
 

Z planu wynika, że poziom nakładów inwestycyjnych siedmiu OSD (operatorzy systemów dystrybucyjnych) oraz OSP (operator systemu przesyłowego), który został uwzględniony w taryfach przedsiębiorstw w 2010 r. i 2011 r. oraz uzgodniony w projektach planów rozwoju wynosi: 5 mld 735 mln zł w 2012 r., 6 mld 250 mln zł w 2013 r., 7 mld 456 mln zł w 2014 r., 7 mld 416 mln zł w 2015 r.
 

W komunikacie napisano, że projekt aktualizacji planu rozwoju w zakresie zaspokojenia obecnego i przyszłego zapotrzebowania na energię elektryczną Polskich Sieci Elektroenergetycznych Operator SA został uzgodniony na lata 2012 - 2016, natomiast projekty planów siedmiu operatorów systemów dystrybucyjnych - na lata 2012 - 2015 (ENEA Operator, Energa-Operator, EnergiaPro, Enion, RWE Stoen Operator, PGE Dystrybucja, Vattenfall Distribution Poland).
 

„Informacje pochodzące z projektów planów rozwoju wykorzystywane są również w procesie zatwierdzania przez prezesa URE taryf opracowywanych przez sieciowe przedsiębiorstwa energetyczne” - informuje Urząd.
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zielony Kampus dla studentów na doświadczenia, pomiary i badania

Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach był gospodarzem 2nd BAUHAUS4EU Forum i gościł przedstawicieli 9 zagranicznych uczelni członkowskich. W ramach wydarzenia otwarto Green Campus, zieloną przestrzeń dla studentów.

Kryminał na wakacje: „Nie ma głupich”, czyli Harlan Coben nadal w formie

Trudno zliczyć kryminały i thrillery, które amerykański pisarz Harlan Coben ma już na swoim koncie. Na polski wydawniczy rynek trafiła właśnie kolejna pozycja. Kryminał „Nie ma mocnych” posiada to wszystko, czym charakteryzują się książki Cobena: błyskotliwą intrygę, zwroty akcji, tajemnice i dobrze scharakteryzowanych bohaterów.

Cyfrowy i Bezpieczny Śląsk: PIG-PIB wkracza do akcji, by ratować miasta przed skutkami transformacji

Państwowa Służba Geologiczna może pomagać miastom w prowadzeniu złożonych projektów rewitalizacyjnych i środowiskowych

Westinghouse i Bechtel przyspieszają rozmowy. Kluczowa umowa dla atomu coraz bliżej

Konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel planuje w najbliższych miesiącach uzgodnić najważniejsze elementy umowy wykonawczej EPC na budowę pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - poinformował PAP prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik.