Inwestycja w sektor biomasy jest kolejnym krokiem w kierunku dywersyfikacji działalności spółki

fot: Maciej Dorosiński

PG Silesia

fot: Maciej Dorosiński

Spółka Bumech – właściciel kopalni PG Silesia w Czechowicach-Dziedzicach - złożyła ofertę zakupu 9 mln akcji Capital Partners w likwidacji za łączną cenę w wysokości 1,8 mln zł - poinformowano.

Jak dalej czytamy w komunikacie: "W przypadku wyboru przez CP oferty nabycia, Bumech posiadałby 50 proc. wszystkich akcji CP i stanie się największym akcjonariuszem tejże. Niezwłocznie po rejestracji podwyższenia kapitału zakładowego CP, Bumech zawnioskuje o zwołanie Walnego Zgromadzenia w celu podjęciu uchwały o zaniechaniu likwidacji CP".

Bumech podał ponadto, że po przejęciu kontroli operacyjnej nad Capital Partners zamierza dokonać połączenia tej spółki ze spółką zależną Modern Solutions for Environment.

"Powstały w ten sposób podmiot zajmować się będzie nowym modelem działalności CP, opartym na zasobach i kompetencjach MSE - elektrociepłownia o mocy 9 MWe + 9 MWt, ciepłownia o mocy 17 MWt, stacja uzdatniania wody w tym pitnej, zarzadzanie elektrociepłownią i systemem energetycznym" – zakomunikowano.

Warto dodać, że Bumech zawarł z MS Fundacją Rodzinną umowę pożyczki, na mocy której MS FR udzieli otwartej linii pożyczkowej do wysokości 25 mln zł na rozpoczęcie nowej działalności związanej z produkcją biomasy, z terminem spłaty przypadającym na 31 grudnia 2027 r. Oprocentowanie pożyczki – jak poinformowano w osobnym komunikacie - oparte jest o WIBOR 3M powiększony o zmienną marżę. Inwestycja w sektor biomasy ma być kolejnym krokiem w kierunku dywersyfikacji działalności spółki i wzmocnienia stabilności finansowej Grupy.

Marcin Sutkowski, główny akcjonariusz Bumech powiedział, że „w obecnym otoczeniu regulacyjnym instytucje, które powinny wspierać przedsiębiorczość, mają ograniczone możliwości finansowania tego typu projektów. W związku z tym osobiście wziąłem na siebie ciężar sfinansowania nowej, uzupełniającej i proekologicznej działalności Grupy.

- Wierzę w rozwój oraz dywersyfikację Bumechu – nie tylko w kierunku energii odnawialnej, ale również sektora defence. Część środków zostanie przeznaczona na ten cel, a pozostałe zasilą kapitał obrotowy spółki. Liczę, że już w listopadzie poinformujemy o kolejnych postępach naszych prac, zaś produkcja będzie uruchomiona już w pierwszym kwartale 2026 r.” – podkreślił.

Podano również, że spółka zawarła umowę z firmą działającą na rynku energetycznym w zakresie określenia zasad sprzedaży i dostaw przez Bumech biomasy typu agro oraz biomasy drzewnej. Maksymalna wartość umowy sprzedaży wynosi według podanych szacunków ok. 160 mln zł netto i zawarta na okres do końca kwietnia 2027 r.

Poza tym Bumech podał, że 20 listopada 2025 r. Rada Nadzorcza Spółki odwołała z końcem tego dnia z funkcji wiceprezesa zarządu Michała Kończaka, powołując równocześnie do zarządu na to stanowisko Andrzeja Bukowczyka. Dodano ponadto, że 20 listopada 2025 r. do Bumech wpłynęła rezygnacja Krzysztofa Geritza z pełnienia funkcji członka zarządu Spółki z końcem dnia 31 grudnia 2025 r.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.

Basen nieczynny, zawiniły szkody górnicze

Jeden z basenów na terenie kąpieliska odkrytego w Bytomiu uległ poważnej awarii. W ubiegłym tygodniu, najprawdopodobniej na skutek szkód górniczych, pękła żelbetowa konstrukcja basenu.