Interwencje: co z deputatem dla emerytów z Kazimierza-Juliusza?

fot: Jarosław Galusek/ARC

Do otrzymywania emeryckich deputatów węglowych w Kazimierzu-Juliuszu uprawnionych jest obecnie 6 tys. osób

fot: Jarosław Galusek/ARC

Po czwartkowej (16 lutego) publikacji Trybuny Górniczej, dotyczącej deputatów węglowych dla emerytów i rencistów, do naszej redakcji zatelefonował czytelnik - emeryt z kopalni Kazimierz-Juliusz. Czytelnik był zaniepokojony, że emeryci i renciści z tej kopani od roku nie otrzymują ani kwitów na węgiel w naturze, ani ekwiwalentu pieniężnego.

O wyjaśnienie tej sprawy portal górniczy nettg.pl poprosił Grzegorza Sułkowskiego z kopalnianej Solidarności.

- W czerwcu bieżącego roku Kazimierz-Juliusz zakończy pracę w systemie ścianowym i przejdzie na system podbierkowy. Według ekonomicznych szacunków, z tego powodu z zatrudniającej 1200 osób kopalni odejść musi 240 pracowników. 107 osób przejdzie na emerytury, staramy się ocalić miejsca pracy dla pozostałych. Kopalnia musi jednak zaciskać pasa, dlatego zawarliśmy nową umowę zakładową, według której emeryci i renciści nie mają prawa do deputatu węglowego - tłumaczy związkowiec.

Sułkowski wyjaśnia, że deputat węglowy dla pracowników kopalni realizowany będzie w formie ekwiwalentu pieniężnego, według cen węgla obowiązujących na wadze kopalni.

Do otrzymywania emeryckich deputatów węglowych w Kazimierzu-Juliuszu uprawnionych jest obecnie 6 tys. osób. Czytelnik Trybuny Górniczej, który zadzwonił do naszej redakcji twierdzi, że uprawnieni nie zostali poinformowani o jakichkolwiek zmianach w obowiązujących przepisach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca. 

Lato, lato wszędzie!

Astronomiczne, kalendarzowe i… kolejowe. To ostatnie zaczęło się najprędzej – już w połowie czerwca. W trzeciej, tzw. letniej korekcie rozkładu jazdy na tory wróciły między innymi regularne połączenia z Częstochowy do Zakopanego.

Kanadyjczycy na Śląsku zadbają o dostęp do surowców krytycznych. Przejęli ważną inwestycję

Kinterra Capital Corp., kanadyjski fundusz private equity inwestujący w sektorze minerałów krytycznych, przejął zlokalizowany w Polsce projekt produkcji prekursora materiału katodowego (pCAM) i węglanu litu. To pierwsza inwestycja funduszu w Europie i zarazem projekt o strategicznym znaczeniu dla rozwoju europejskiej infrastruktury przetwarzania surowców krytycznych, kluczowych dla rozwoju nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwa łańcuchów dostaw.

W kopalniach JSW licealiści przeprowadzili pokazy udzielania pierwszej pomocy

Młodzież z klas ratowniczych II LO w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Knurowie prowadziła pokazy udzielania pierwszej pomocy na fantomach. Akcję zorganizowano w ruchu Szczygłowice oraz ruchu Knurów.