Inicjatywy: POLMAR rusza na podbój Bałtyku

1328021441 platforma2 lotos pl

fot: lotos.pl

Wyłączną koncesję na poszukiwania i eksploatację złóż węglowodorów na polskim obszarze morskim ma Lotos Petrobaltic - spółka zależna Grupy Lotos

fot: lotos.pl

Z inicjatywy Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie powstaje morskie konsorcjum naukowe - POLMAR. Pięć instytucji naukowo-badawczych postanowiło połączyć swe wysiłki w badaniu i poszukiwaniu surowców pod dnem Bałtyku.

Obszar morski należący do RP to ok. 30 tys. km kw. Stanowi on blisko 10 procent powierzchni kraju. Jest to jednocześnie pod względem geologicznym i zasobowym najsłabiej zbadany teren. Program badań naukowych Bałtyku realizuje już kilkanaście wyższych uczelni, naukowo-badawczych instytutów resortowych i placówek Polskiej Akademii Nauk. Pięć z nich postanowiło zintegrować swoje prace poprzez powołanie Polskiego Centrum Nauki i Technologii Morskiej - POLMAR. Uroczyste podpisanie umowy o powołaniu konsorcjum odbędzie się we wtorek, 24 kwietnia w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Nowo powstałą strukturę utworzyły instytucje naukowe: Instytut Oceanologii PAN z siedziba w Sopocie, Morski Instytut Rybacki z siedzibą w Gdyni, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Państwowy Instytut Geologiczny w Warszawie oraz Instytut Morski w Gdańsku.

W przesłanym dzisiaj (23 kwietnia) komunikacie prasowym, zwraca uwagę brak zasłużonych dla badań morskich instytucji ze Szczecina i powiązanych z tym rejonem inicjatyw Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Ta ostatnia uczelnia pod koniec minionego roku zorganizowała barbórkową konferencję naukowo-techniczną poświęconą zagadnieniom surowców mineralnych na dnie mórz i oceanów oraz możliwościom ich eksploatacji.

W 2010 roku Wydział Górnictwa i Geoinżynierii AGH w Krakowie, lider w zakresie technologii górniczych oraz Wydział Nawigacyjny Akademii Morskiej w Szczecinie, lider w zakresie "panowania na morzach i oceanach", w czasie posiedzenia Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) w Szczecinie, podpisały porozumienie o realizacji wspólnych inicjatyw w zakresie przygotowania kadr inżynieryjno-technicznych do rozwijania technik i technologii pozwalających na szeroką eksplorację dna morskiego w celu pozyskania spoczywających na nim surowców, w tym pierwiastków ziem rzadkich odgrywających coraz większą rolę w rozwoju współczesnej techniki. O czym swego czasu donosił portal górniczy nettg.pl. (Akademia Morska w Szczecinie będzie kształcić górników morskich)

Przy tej okazji przypomnieć trzeba, że podjęte obecnie badania dna Bałtyku były prowadzone już znacznie wcześniej. W ich wyniku odkryto tu dwa złoża ropy naftowej. Jej zasoby oceniane są tu na ok. 5 milionów ton. Ze złoża tego eksploatuje się ropę naftową w ilości ok. 200 tys. ton rocznie. Stanowi to ok. jednej trzeciej krajowego jej wydobycia.

Złożom ropy naftowej towarzyszy gaz ziemny, którego zasoby są niewielkie i wynoszą ok. 1 mld m sześc. Jego eksploatacja pokrywa tylko zapotrzebowanie lokalne w ilości 17 mln m sześc. rocznie. Nowe badania, analizy i oceny wykazały znacznie większe możliwości odkrycia tu zasobów gazu łupkowego. Jego występowanie jest prawdopodobne pod dnem Bałtyku w strefie pomiędzy Polską a Szwecją.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.