Indie zwiększają wydobycie węgla

fot: Pixabay.com

Kampania Energia z wiatru = energia wolności ma na celu zachęcić ludzi do skorzystania z fachowej wiedzy na temat energii wiatrowej, wokół której krąży wiele mitów

fot: Pixabay.com

Hinduskie media komentując uchwały COP28 o możliwym wycofaniu paliw kopalnych, zgodnie je akceptują jako słuszne, potrzebne i celowe. Nie przeszkadza im to wcale rozwijać swojego górnictwa węglowego i to w skali dotąd niespotykanej. Wzrost ten do 2030 r., wyniesie ok. 66 proc., czyli z 900 mln ton obecnie, docelowo wyniesie 1,5 mld ton!

Po Chinach, które prowadzą identyczną politykę wycofywania paliw kopalnych, Indie zajmą niekwestionowane drugie miejsc w jego wydobyciu na świecie. Przed szczytem klimatycznym wywierano presje na Indie, aby zaniechały korzystania z węgla, gazu i ropy naftowej (The Press United – Fueling progress: How dirty coal will help the world’s most populous country go Green – 15 grudnia 2023). Indie jednak nie ustąpiły wyjaśniając, że paliwa kopalne mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego.

Eksperci tego kraju twierdzą, że właśnie zakończona konferencja COP28 miała coś dla każdego, zwłaszcza pierwsze w historii odniesienie do odchodzenia od paliw kopalnych. Chociaż daleko mu do żądania wycofywania się z paliw kopalnych, wielu nadal uważa to za początek.

Jednocześnie Indie są jednym ze światowych liderów wykorzystania odnawialnych źródeł energii mających w tym samym czasie osiągnąć 500 GW mocy zainstalowanej z zasobów paliw nie kopalnych (w tym 450 GW ze źródeł odnawialnych). Podkreśla się przy tym, że węgiel jest tanim źródłem energii i nie jest możliwe rozróżnienie pomiędzy węglem, gazem i ropą naftową, ponieważ wszystkie są paliwami kopalnymi.

Indie uważają też, że kraje rozwinięte powinny włożyć więcej wysiłku i pieniędzy, aby osiągnąć cele w zakresie ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Cytowana jest wypowiedź indyjskiego ministra środowiska Bhupender Yadav, który na wspomnianym szczycie, uzasadnił politykę klimatyczną swego kraju, która musi się opierać na zasadach równości i sprawiedliwości, z poszanowaniem uwarunkowań krajowych, a kraje rozwinięte winne przejąć wiodącą rolę w oparciu o swój wkład historyczny.

Zaznaczył on także, że Indie pod rządami premiera Narendry Modiego osiągnęły już wcześniejsze cele na poziomie krajowym ustalone na rok 2030 i skorygowały je w górę, potwierdzając ciągłe zaangażowanie.

- Indie będą nadal podążać tą ścieżką z najwyższą odpowiedzialnością i pokażą, jak ekonomia i ekologia mogą iść w parze - powiedział.

Zapewnił też, że w Indie są na dobrej drodze do osiągnięcia celów w zakresie transformacji energetycznej. Oprócz powiększania produkcji węgla Indie pracują również nad wzmocnieniem mocy źródeł odnawialnych, aby polepszyć niezawodność energetyczną ponad 1,4 miliarda mieszkańców. Oprócz ogromnych celów w zakresie energii słonecznej i wiatrowej Indie skupiają się również na innych rozwiązaniach, takich jak ekologiczny wodór, na potrzeby dekarbonizacji swojego sektora przemysłowego.

W hinduskich komentarzach medialnych stale i z naciskiem podkreśla się fałszywe decyzje dotyczące paliw kopalnych podjęte na wspomnianej konferencji klimatycznej, gdzie aby zadowolić głównych emitentów, decyzje te dają przepustkę gazowi, określając je jako „przejściowe”.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza w drodze do UNESCO. W Zabrzu odbędzie się spotkanie otwarte

Kopalnia Guido oraz Sztolnia Królowa Luiza mają realną szansę na wpis na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W związku z tym Zabrzu odbędzie się otwarte spotkanie dla mieszkańców, podczas którego przedstawiony zostanie aktualny etap prac, korzyści i wyzwania związane z procesem aplikacji.

Autostradą Katowice-Kraków znowu pojedziemy w remoncie, naprawią 15,6 km jezdni

Po wykonanej w I połowie roku wymianie 15,2 km nawierzchni jezdni odcinka autostrady A4 Katowice-Kraków, w II połowie br. wymienionych zostanie kolejnych 15,6 km - podała w czwartek spółka zarządzająca drogą. Jej wpływy z poboru opłat wzrosły w I połowie br. o 5 proc. rdr, do 315,8 mln zł.

Wspólnie zajmą się ochroną zdrowia i bezpieczeństwem pracowników

Rozpoczął się kolejny etap współpracy Państwowej Inspekcji Pracy i Państwowej Inspekcji Sanitarnej, ukierunkowanej na podnoszenie poziomu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników oraz wspieranie pracodawców w prawidłowym stosowaniu przepisów prawa.

Masz działkę? Kopiesz w ziemi? Uważaj, bo możesz tego pożałować. Nadzór górniczy czuwa

Każdy właściciel nieruchomości jest zarazem właścicielem piasku, żwiru i innych kopalin znajdujących się na niej. Ale czy może kopać do woli i np. sprzedać sąsiadowi?