Indie: największy strajk górników od 1977 r,

1420631668 india coal foreignpolicyblogs com

fot: foreignpolicysblog.com

Indyjscy górnicy podjęli największy w historii strajk przeciw urynkowieniu państwowych kopalń węgla

fot: foreignpolicysblog.com

Półtora miliona ton wegla nie wydobywa się każdego dnia strajku górników w Indiach, którzy podjęli największy protest od 1977 r.

Strajk rozpoczął się we wtorek (6 stycznia) i ma potrwał 5 dni. Bierze w nim udział ok. pół miliona górników, którzy protestują przeciwko komercjalizacji wydobycia paliw w Indiach. Pięć najznaczniejszych związków zawodowych w całym kraju sprzeciwia się ostro zmianom przepisów forsowanym przez rząd. - Dla górników przyszedł czas czynu albo śmierci - ostrzega indyjska federacja górniczych związków zawodowych.

Strajk objął wszystkie kopalnie państwowej kompani Coal India (82 proc. krajowej produkcji) oraz spółki Singareni Collieries. Związki zbojkotowały spotkanie pojednawcze, które w sobotę zorganizował minister węgla i energetyki Piyush Goyal.

- Rząd stopniowo denacjonalizuje państwowe przedsiębiorstwa górnicze - orzekli związkowcy w swym oświadczeniu.

Sekretarz generalny Wszechindyjskiego Kongresu Związków Zawodowych Gurudas Dasgupta ocenił: - Będzie to prawdopodobnie największy w historii strajk w przemyśle. Sektor energetyczny może ucierpieć, jeśli strajk przedłuży się - powiedział Dasgupta.

Niedawno Sąd Najwyższy Indii unieważnił 204 koncesje przyznane przez władze na wydobycie węgla między 1993 a 2010 r. W odpowiedzi w październiku 2014 r. rząd zatwierdził nowe prawo górnicze, pozwalające na przywrócenie koncesji oraz wprowadzające system przetargów i aukcji elektronicznych. Minister kolejnictwa Suresh Prabhu, który przewodniczy grupie ekspertów doradzających rządowi w sprawach rozwoju energetyki i OZE, zlekceważył postulaty, aby zrestrukturyzować kompanię Coal India a zamiast tego zaproponował wzmocnienie spółek zależnych państwowego giganta.

- Dyskutowaliśmy nad kilkoma opcjami reformy Coal India. Panuje zgoda, że przynajmniej na razie nie potrzeba wielkich zmian - napisali eksperci w swym raporcie.

Jak szacuje gazeta ZeeNews, cytowana przez portal górniczy mining.com, każdego dnia strajku Indie nie produkuja aż 1,5 mln t węgla o wartości 325 mln dol. Indie są trzecim światowym producentem węgla (za Chinami i USA). Są obecnie silnie uzależnione od importu węgla, bo zbiurokratyzowanym i źle zarządzanym kopalniom w kraju brak wydajności. Jedna czwarta mieszkańców kraju (liczącego 1,2 mld) pozbawiona jest elektryczności.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.