Indeksy na Wall Street w górę po danych o inflacji

Indeksy giełd w USA wzrosły w środę, 10 sierpnia, po niższych od oczekiwań danych o inflacji. Stabilizacja wzrostu cen w amerykańskiej gospodarce sprawiła, że rynek obniżył oczekiwania wobec wrześniowej podwyżki stóp Fed. Na Wall Street lepiej radził sobie spółki technologiczne, a słabiej sektory defensywne.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 1,6 proc. i wyniósł 33.309 pkt.

S&P 500 na koniec dnia zyskał 2,1 proc. i wyniósł 4.210 pkt.

Nasdaq Composite wzrósł o 2,89 proc. i sięgnął 12.854 pkt.

W ramach indeksu S&P 500 zyskiwała większość sektorów, z wyjątkiem branż ocenianych jako defensywne: firm zajmujących się ochroną zdrowia, producentów leków, telekomów i dostarczycieli usług komunalnych i mediów (tzw. utilities).

Spółki technologiczne radziły sobie lepiej od szerokiego rynku - Meta, właściciel Facebooka, zyskał 5,8 proc. po pierwszej w historii spółki sprzedaży obligacji 10 mld USD. Inni technologiczni giganci zanotowali niższe wzrosty - kurs akcji Amazona wzrósł o 3,6 proc., Alphabet o 2,7 proc., Apple o 2,5 proc. a Microsoft o 2,4 proc. Około 6 proc. zyskał Netflix. Najmocniej w Dow Jones wzrósł Salesforce, o 3,5 proc.

Kurs Tesli zwiększył się o 3,9 proc. Właściciel producenta aut elektrycznych Elon Musk poinformował we wtorek po zamknięciu sesji o sprzedaży największego jak do tej pory swojego pakietu akcji spółki za 6,9 mld USD. Musk wyjaśnił na Twitterze, że zrobił to na wszelki wypadek, gdyby został zmuszony do kupna tego portalu społecznościowego (Musk wycofał się z transakcji, za co Twitter go pozwał), a inni udziałowcy nie wsparli finansowo transakcji. Dodał, że nie przewiduje dalszej sprzedaży akcji, a gdyby nie musiał przejąć Twittera, to je dokupi.

Twitter zyskał 3,7 proc. - inwestorzy liczą, że firma z branży mediów społecznościowych wygra sądową batalię z Elonem Muskiem i zmusi miliardera do finalizacji umowy przejęcia wartej 44 mld USD.

Nieco mocniej niż szeroki indeks zyskiwały w środę amerykańskie banki. Wśród nich wzrostem o 3,4 proc wyróżnił się Bank of America.

Ceny konsumpcyjne (CPI) w USA w lipcu pozostały bez zmian w ujęciu mdm, a rdr o wzrosły o 8,5 proc. Oczekiwano 0,2 proc. mdm i 8,7 proc. rdr. Inflacja bazowa, czyli wskaźnik, który nie uwzględnia cen paliw i żywności, wzrosła o 0,3 proc. mdm i 5,9 proc. rdr. Oczekiwano 0,5 proc. mdm i 6,1 proc. rdr.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Konsolidacja w śląskiej zbrojeniówce. Bumar-Łabędy przejmuje Bumar-Mikulczyce

Śląska zbrojeniówka łączy siły. Gliwicki zakład Bumar-Łabędy przejmie Bumar-Mikulczyce z Zabrza. Ogłoszono już plan połączenia, który – jak zaznaczono – wpisuje się w długofalową strategię Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Obie spółki znalazły się także na liście kluczowych firm programu SAFE.

Państwowy gigant rozmawia z bankami o zasadach restrukturyzacji zadłużenia spółki

Grupa Azoty podpisała z kilkoma bankami wstępne kluczowe warunki restrukturyzacji zadłużenia spółki; m.in. wydłużono ostateczny termin spłaty finansowania do końca 2030 r. oraz ustalono karencję w spłacie rat do końca czerwca 2027 r. - poinformowała Grupa Azoty w komunikacie giełdowym.

Za oceanem giełdy wzrosły

Indeksy w USA zwyżkowały na koniec sesji w poniedziałek, a S&P 500 i Nasdaq ustanowiły nowe historyczne rekordy. Analitycy wskazują, że na obawami o geopolitykę przeważają oczekiwania dotyczące wzrostu spółek z sektora AI.

Miliard złotych z EBI na rozwój sztucznej inteligencji

Allegro uzyskało finansowanie z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) w wysokości 1 mld zł na rozwój sztucznej inteligencji - poinformowała w poniedziałek platforma. Środki mają być przeznaczone m.in. na stworzenie centrum modeli uczenia maszynowego.