Ile kosztują ekogroszki w czerwcu?

1612268323 linia pieklorz

fot: PGG

Wydajność instalacji w Rybniku wynosi ponad 200 t na dobę

fot: PGG

Ekogroszki Karlik i Pieklorz należą do najtańszych na polskim rynku węgla opałowego, a Polska Grupa Górnicza wyróżnia się konkurencyjną ceną produktów, stabilnością i brakiem zaskakujących podwyżek – wynika z czerwcowego rankingu cen na portalu Jakiekogroszek.pl, którego omówienie zamieszcza na swojej stronie PGG.

Wśród 83 produktów kilkunastu marek dostępnych w sprzedaży w Polsce w czerwcu tego roku najniższe ceny (w przeliczeniu na kaloryczność paliwa w zł/GJ) mają ekogroszki workowane Karlik i Pieklorz, które kosztują 67,41 i 66,18 zł/GJ.

Na długiej liście rankingowej jeszcze tylko jeden produkt czeskiej firmy zbliża się do polskich ekogroszków z PGG z ceną poniżej 70 zł/GJ. Wszystkie pozostałe węgle kosztują już więcej, ponad 70 zł/GJ, najdroższe nawet 100 zł/GJ (ekogroszek z „importu zachodniego”) i 103,75 zł/GJ (ekogroszek polski Ekosort). Na uwagę zasługują natomiast ekogroszki Karolinka i Retopal, które nadal należą do najtańszych w rankingu, a ich cena tylko nieznacznie przekracza 72 zł/GJ.

O dziwo wielu sprzedawców nie zawahało się przed podwyżkami – dziewięć produktów podrożało w stosunku do maja tego roku o około 50-100 zł za tonę i kosztują teraz od 1799,- do 2099,- zł/t. Dla dwóch produktów w czerwcu wzrosły też koszty transportu.
W dziesięciu przypadkach sprzedawcy zdecydowali się na obniżkę cen, niekiedy nawet znaczącą, o kilkaset złotych (jednak często z bardzo wysokiego pułapu, który w maju mógł zbliżać się do 3000,- zł/t).

„Większość ofert oscyluje w przedziale między 1900 zł a 2100 zł za tonę”– stwierdzają autorzy rankingu, w którym oferta ekogroszków PGG wyróżnia się na korzyść cenami 1570,- (Retopal, Karlik, Pieklorz) i 1770,- zł/t (bezdymny, niskoemisyjny groszek Karolinka).

„Czerwiec to dobry miesiąc, aby rozważyć zakup węgla na najbliższy sezon. Obecnie jest niewielkie zainteresowanie, można więc liczyć na sprawną obsługę i niewielkie upusty. Dodatkowo pogoda znacznie się poprawiała, co daje nadzieje na zakup suchego opału” – oceniają autorzy serwisu Jakiekogroszek.pl.

Zaznaczają, że trudno jest w tej chwili prognozować zachowanie się rynku węgla w najbliższych miesiącach. Z jednej strony bodźcem do obniżania cen mogą być spadające indeksy ARA a także jesienne wybory parlamentarne w Polsce. Z drugiej strony analitycy dostrzegają czynniki, które „zmuszają do pozostawienia cen przynajmniej na niezmienionym poziomie” (m.in. konieczność importu niskiej jakości niesortowanego węgla oraz zobowiązanie w ramach polityki klimatycznej UE do likwidowania kotłów na paliwa stałe).

Polska Grupa Górnicza S.A. pozytywnie wpisuje się w trendy rynkowe i pracuje obecnie nad kolejnymi obniżkami cen. Stabilnie funkcjonuje ponadto sieć Kwalifikowanych Dostawców Węgla, a liczebność składów pod kontrolą PGG S.A. powiększyła się na początku czerwca do 163 w całym kraju.

Zobacz pełny ranking cen ekogroszków - czerwiec 2023 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.