Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 157.51 USD (-0.02%)

Srebro

84.96 USD (-0.49%)

Ropa naftowa

100.02 USD (+3.24%)

Gaz ziemny

3.27 USD (+0.65%)

Miedź

5.84 USD (-0.76%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 157.51 USD (-0.02%)

Srebro

84.96 USD (-0.49%)

Ropa naftowa

100.02 USD (+3.24%)

Gaz ziemny

3.27 USD (+0.65%)

Miedź

5.84 USD (-0.76%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

III Spotkanie Gwarków. Gliwice gościły przedstawicieli zakładów górniczych z całej Polski

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

+13 Zobacz galerię

Galeria
(16 zdjęć)

W obyczajowości górniczej karczma piwna jest dorocznym uroczystym spotkaniem górników, odbywającym się według ścisłych reguł, zwykle na Barbórkę. 6 grudnia na tegorocznym III Ogólnopolskim Spotkaniu Gwarków inaczej być nie mogło.

Zebranych na sali gliwickiej Areny przywitał Jarosław Grzesik, przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.

Wśród gości byli m.in.: prof. dr hab. inż. Marek Gzik, wiceminister w resorcie nauki i szkolnictwa wyższego, Paweł Olszewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, Leszek Pietraszek, były prezes zarządu Polskiej Grupy Górniczej, a obecnie wicemarszałek województwa śląskiego, Piotr Kalbron, okręgowy inspektor pracy w Katowicach, parlamentarzyści i europarlamentarzyści, prezydenci i wiceprezydenci śląskich miast, przedstawiciele Wyższego Urzędu Górniczego i Okręgowych Urzędów Górniczych, a także delegacje Głównego Instytutu Górnictwa, Agencji Rozwoju Przemysłu, Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego, Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, reprezentanci spółek eksploatujących węgiel kamienny, brunatny, sól, siarkę, gaz, ropę naftową i wiele innych surowców.

Odegrano hymn górniczy. Minutą ciszy uczczono pamięć górników, którzy odeszli na wieczną szychtę.

Ogromne wyróżnienie spotkało prof. inż. Franciszka Plewę, poprzedniego dziekana Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej. Otrzymał on z rąk dr. hab. inż. Krzysztofa Filipowicza, prof. PŚ, obecnego dziekana, honorowy kordzik górniczy.

– Jestem niezwykle zaskoczony i wdzięczny, że w tak wspaniałej atmosferze naszego wydarzenia mogłem otrzymać to wyróżnienie – powiedział prof. Franciszek Plewa.

Prof. Franciszek Plewa jest jednym z tych, którzy dokonali głębokich reform organizacyjnych Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej. Dzięki temu, po kilku latach stagnacji, studia na nim ponownie cieszą się dużą popularnością. Jest również pomysłodawcą Ogólnopolskiego Spotkania Gwarków.

Obecni na sali mieli okazję przyjrzeć się ceremonii przyjęcia młodych Fuchsów do górniczego stanu. Wybrano też Wysokie Prezydium w Sprawach Piwnych Nieomylne. Wystąpił kabaret „Jestem”. Bawiono się do późnego wieczora.

W obyczajowości górniczej karczma piwna jest dorocznym uroczystym spotkaniem górników, odbywającym się według ścisłych reguł, zwykle na Barbórkę. Najprawdopodobniej pierwsze karczmy piwne, zwane także gwareckimi, odbywały się już z początkiem drugiej połowy XIX stulecia. Lecz wcale nie na Śląsku, a w Galicji, w kopalniach soli. Praktykowali tam studenci Akademii Górniczej z austriackiego Leoben. Wiedzieć trzeba, że górnikom soli przysługiwał wówczas deputat piwny. Złocistym napojem mogli więc raczyć się do woli, częstując przy okazji swoich zagranicznych kolegów.

Zwyczaj organizowania karczm gwareckich bardzo szybko trafił do śląskich kopalń węgla. Zwyczaje, którym wówczas hołdowano, przetrwały prawie w niczym niezmienione do dzisiejszych czasów.

III Ogólnopolskie Spotkanie Gwarków zorganizowali wspólnymi siłami: Wydział Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej, Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu oraz Krajowy Sekretariat Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na terenie kopalni lądował śmigłowiec LPR. Pracownik trafił do szpitala

Na terenie kopalni Marcel w Radlinie w środę, 11 marca, około godziny 17 wylądował śmigłowiec LPR. Pomocy medycznej potrzebował jeden z pracowników.

Marszałek Saługa: Nie możemy wylewać dziecka z kąpielą i wygasić górnictwa z dnia na dzień

- Na pewno nie jest możliwe zamknięcie wszystkich kopalni i przejście na zupełnie inny poziom kreowania gospodarki opartej na zupełnie nowych technologiach. Minie trochę czasu zanim będziemy w stanie oprzeć konkretne gałęzie gospodarki wyłącznie na alternatywnych źródłach energii - mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Ta kopalnia sięgnie po miliony ton węgla świetnej jakości. Nowy poziom 880 m zmieni wszystko

Górnicy z ruchu Chwałowice kopalni ROW prowadzą obecnie eksploatację trzema ścianami. I taki jest też obecny model funkcjonowania zakładu, który od kilku lat notuje dobre wyniki produkcyjne. W październiku ub.r. ruszyła też ważna inwestycja, pozwalająca na odtworzenie bazy zasobowej, a tym samym na realizację zapisów umowy społecznej i wydobycia zaplanowanego w programach operacyjnych kopalń. Pogłębiany jest szyb II do poziomu 880 m.

Załoga PG Silesia wciąż nie ma pewności, czy miejsca pracy zostaną utrzymane

Wciąż niepewny jest los Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia. Przypomnijmy, że w ub. tygodniu zarządca sądowy wysłał do strony rządowej, związków zawodowych oraz właściciela spółki pismo o złej sytuacji kopalni i prawdopodobnej redukcji zatrudnienia o kilkaset osób. Mimo, iż Sąd Rejonowy w Katowicach nie wyraził sprzeciwu wobec dzierżawy przedsiębiorstwa przez Bumech, koncesja na wydobycie wciąż nie została przeniesiona i co za tym idzie nie możliwe jest przejęcie pracowników przez owego przedsiębiorcę.