Zabytkową kopalnię doceniono za rewitalizację pogórniczych terenów

1663242340 sprezarkownia ignacy

fot: UM Rybnik

Budynek został zbudowany w 1902 roku na potrzeby kopalnianej elektrowni

fot: UM Rybnik

Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku została uhonorowana tytułem Grand Prix, zdobywając najwyższe wyróżnienie spośród wszystkich laureatów tegorocznej Europejskiej Nagrody Dziedzictwa Europa Nostra. Uroczysta gala rozdania nagród odbyła się w Ateneum Rumuńskim w Bukareszcie.

To najważniejsze europejskie wyróżnienie dla projektów z obszaru dziedzictwa kulturowego, współfinansowane z programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa, trafiło do rybnickiego zabytku, który znalazł się w gronie 26 laureatów z 18 krajów, wyróżnionych w kategorii konserwacji i adaptacji. Kopalnia Ignacy znalazła się także wśród pięciu projektów nagrodzonych tytułem Grand Prix.

„Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku stanowi wzorcowy przykład rewitalizacji, odpowiadającej na wyzwania typowe dla obszarów górniczych. Projekt odznacza się holistycznym podejściem, dbałością o szczegóły oraz zaangażowaniem w zachowanie ruchomego dziedzictwa kulturowego, w tym maszyn parowych. Dzięki efektywnej komunikacji i aktywności lokalnej społeczności, rewitalizacja nie tylko przekształciła przestrzeń, ale także wzmocniła spójność społeczną i zredukowała wskaźniki przestępczości. Oddolny charakter tej inicjatywy uczynił ją akceleratorem zmian na poziomie regionalnym” – można przeczytać w uzasadnieniu jury.

Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w Ateneum Rumuńskim, najbardziej prestiżowej sali koncertowej w Bukareszcie.

– Dawny zakład przemysłowy został ponownie oddany w ręce mieszkańców, którzy przez wiele lat walczyli o to miejsce za pośrednictwem Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni Ignacy – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Dziś nasza Hoym gruba to obiekt kultury, nauki i rekreacji, wspierający integrację społeczną. Dwudziestoletni proces rewitalizacji obejmował pracę aktywistów na rzecz zwiększenia świadomości społecznej oraz sukcesywną renowację, zakończoną w 2022 r. dzięki wsparciu miasta Rybnika oraz funduszom z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego – dodaje.

– Odsłonięcie tablicy Europejskiej Nagrody Dziedzictwa w Zabytkowej Kopalni Ignacy odbędzie się 7 grudnia podczas Europejskiej Barbórki – informuje Marek Gołosz, dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy. Wydarzenie połączone będzie z prezentacją innego wyróżnienia – Zabytku Zadbanego, nagrody przyznanej niedawno przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków.

Rybnicka kopalnia Ignacy to niejedyna placówka z woj. śląskiego, która otrzymała tytuł Europa Nostra. Ponad pięć lat temu takie samo wyróżnienie trafiło do Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu.

W maju 2019 r. w ówczesnej edycji nagrody Europa Nostra zabrzańska sztolnia była jedyną wśród kilkudziesięciu laureatów kopalnią. W skład kompleksu Sztolnia Królowa Luiza wchodzi z kolei m.in. najdłuższa sztolnia odwadniająca w europejskim górnictwie węglowym, jak również XIX-wieczny chodnik w pokładzie węgla czy podziemny park maszyn górniczych. Największą atrakcją jest podziemny spływ łódkami. Sztolnia Królowa Luiza i Kopalnia Guido – to dwa sztandarowe obiekty Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.