GZE: związkowcy chcą rozmawiać o przyszłości z nowym właścicielem

Pkw flagi2 pp

fot: Piotr Przeniosło

Związkowcy w PKW zapowiadają rozpoczęcie sporu zbiorowego z pracodawcą

fot: Piotr Przeniosło

Solidarność ze spółek Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego czeka na negocjacje z zarządem Tauron Polska Energia w sprawie pakietu gwarancji pracowniczych – poinformował portal nettg.pl Grzegorz Podżorny, rzecznik prasowy śląsko-dąbrowskiej Solidarności. W tym tygodniu Tauron poinformował o przejęciu GZE od szwedzkiego koncernu energetycznego Vattenfall za 4,6 mld zł.

 

- Transakcja  musi być jeszcze zatwierdzona przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Finalizacja sprzedaży ma nastąpić w ciągu 6 miesięcy. My chcielibyśmy ten czas wykorzystać na wynegocjowanie i podpisanie pakietu gwarancji dla pracowników - mówi Danuta Garbusińska, przewodnicząca Solidarności w GZE.

 

O planie sprzedaży polskich spółek Vattenfalla związkowcy dowiedzieli się we wrześniu 2010 r. W lutym 2011 r. upłynął termin obowiązywania pakietu gwarancji pracowniczych, wraz z którym Vattenfall kupił GZE.  -  Zaczęliśmy wtedy czynić starania, by Vattenfall, który przecież od 10 lat był naszym właścicielem, sprzedał nas razem z nowym pakietem gwarancji pracowniczych. Opracowaliśmy nowy projekt i przekazaliśmy go zarządom wszystkich spółek. Teraz liczymy, że ten dokument trafi do nowego właściciela i czekamy na zaproszenie do negocjacji. Liczymy też na wsparcie kolegów z organizacji związkowych Solidarności działających w spókach grupy Tauron -  dodaje Danuta Garbusińska.

 

Przewodnicząca podkreśla, że stronie związkowej  najbardziej zależy na wprowadzeniu do pakietu zapisów dotyczących gwarancji zatrudnienia. Przypomina, że przed 10 laty po sprzedaży GZE szwedzkiemu koncernowi nastąpiła znaczna redukcja załogi. - Nie chcielibyśmy, by ten scenariusz się powtórzył. Nasi pracownicy są pełni obaw o przyszłość, ale mamy nadzieję, że uda się wynegocjować korzystny pakiet - podkreśla Garbusińska.  GZE zatrudnia w czterech spółkach w sumie ok. 1600 osób.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kolejny etap rewitalizacji szybu „Franciszek” w Rudzie Śląskiej

Władze Rudy Śląskiej podpisały umowę na kolejny etap rewitalizacji zabytkowego kompleksu szybu „Franciszek”. W zdegradowanych poprzemysłowych budynkach powstaną m.in. mieszkania wspomagane, a w przestrzeni pomiędzy budynkami miejsce integracji i aktywności dla mieszkańców.

Tempo zamykania elektrowni węglowych zwalnia. Surowiec wraca do łask, ale to nie potrwa długo

Bez węgla trudno będzie ustabilizować dostawy energii, gdy produkcja z elektrowni wiatrowych i słonecznych zacznie się wahać.

Sytuacja JSW na rynku stali i koksu. Europejscy producenci uruchamiają ponownie wielkie piece

W pierwszym kwartale 2026 r. europejski rynek stali wszedł w nowy etap regulacji klimatycznych. To początek pełnego wdrożenia unijnego mechanizmu CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism), który ma chronić lokalnych producentów przed nieuczciwą konkurencją z krajów o niższych standardach emisyjnych. Jak wyglądała w tym czasie sytuacja JSW?

Siódma stacja wodorowa już działa. Nowy punkt powstał w Gdyni, w Katowicach też już jest

Orlen uruchomił swoją siódmą w Polsce ogólnodostępną stację tankowania wodoru. Obiekt przy ul. Wielkopolskiej 239 w Gdyni jest przeznaczony dla samochodów osobowych, autobusów i ciężarówek. Inwestycja stanowi kolejny etap rozbudowy krajowej infrastruktury wodorowej, która ma wspierać rozwój niskoemisyjnego transportu i realizację strategii wodorowej Grupy Orlen.