GZE: związki oczekują premii od Vattenfalla

Solidarnosc AB

fot: Andrzej Bęben

Czy Solidarność obroni zwolnionych pracowników?

fot: Andrzej Bęben

Organizacje związkowe ze spółek Górnośląskiego Zakładu Elektroenergetycznego domagają się od prezesa szwedzkiego koncernu Vattenfall rozpoczęcie negocjacji w sprawie wypłacenia pracownikom GZE jednorazowej premii bonusowej - poinformował portal nettg.pl Grzegorz Podżorny, rzecznik prasowy śląsko-dąbrowskiej Solidarności. Premia ma to być swego rodzaju rekompensatą  za niewywiązanie się z obietnicy przekazania nowemu inwestorowi  w GZE projektów pakietów socjalnych opracowanych przez stronę związkową.

 

- Jeśli do 15 listopada nie otrzymamy od dotychczasowego właściciela satysfakcjonującej odpowiedzi na nasze pismo, to nie wykluczamy zorganizowania protestu w Warszawie. Jeszcze w kwietniu prezes Vattenfalla obiecał nam na piśmie, że przy sprzedaży GZE przekaże nowemu właścicielowi nasze projekty pakietów społecznych. Po ponad dwóch miesiącach od sprzedaży firmy Grupie Kapitałowej Tauron Polska Energia okazało się, że naszemu dotychczasowemu właścicielowi chodziło tylko o to, by sprzedać spółkę za jak najwyższą cenę. Los pracowników nie miał dla niego najmniejszego znaczenia - mówi Danuta Garbusińska, przewodnicząca Solidarności w GZE w Gliwicach.

 

Podczas pierwszego spotkania z przedstawicielami Tauronu strona związkowa z GZE została poinformowana, że dotychczasowy właściciel firmy nie zawarł w umowie sprzedaży jakiejkolwiek wzmianki na temat projektów pakietów socjalnych, przygotowanych przez związki zawodowe dla jej poszczególnych spółek.

 

- Przedstawiciele zarządu Tauronu argumentowali, że gdyby zostali poinformowani o opracowanych przez nas projektach pakietów, to inna byłaby ich oferta kupna GZE, bo takie zobowiązania obniżają cenę spółki. Zapewnili jednocześnie, że akceptują wynegocjowane dotychczas w naszej firmie układy i regulaminy. Utrzymywali, że brak pakietu socjalnego nie oznacza zwolnień pracowników - mówi Danuta Garbusińska.

 

- Przekonywali też, że bardzo im imponuje nowoczesna restrukturyzacja naszych spółek, bo pracownicy Tauronu dopiero przechodzą przez ten proces. Zapewniali, że chcą dobrze wykorzystać naszą wiedzę i doświadczenie. Ale my jesteśmy świadomi, że od deklaracji do gwarancji daleka droga. Jesteśmy rozgoryczeni, bo Vattenfall potraktował nas jak niepotrzebne meble. Wciąż liczymy jednak, że uda nam się przekonać zarząd Tauronu do rozpoczęcia rozmów na temat pakietów społecznych. Najbardziej zależy nam na wynegocjowaniu gwarancji zatrudnienia - mówi przewodnicząca.

 

O konieczności sprzedaży polskich spółek Vattenfalla z powodu przeinwestowania związkowcy zostali poinformowani we wrześniu 2010 r. W lutym 2011 r. upłynął termin obowiązywania korzystnego pakietu gwarancji pracowniczych, który stanowił integralną część sprzedaży Vattenfallowi śląskich spółek GZE i zawierał m.in. gwarancje zatrudnienia, zapisy dotyczące opieki medycznej, pomocy socjalnej, pomocy finansowej z kasy zapomogowo-pożyczkowej oraz szereg uprawnień wynikających z respektowania ponadzakładowego układu zbiorowego dla pracowników energetyki.

W sierpniu Vattenfall podpisał z Tauronem umowę o sprzedaży 99,98 proc. akcji GZE. Wartość transakcji to ponad 4,6 mld zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE

Tramwaje Śląskie starają się o odblokowanie 450 mln zł wsparcia z UE - poinformował p.o. prezesa spółki Krzysztof Mikuła. Pieniądze zablokowano w zw. ze śledztwem ws. podejrzeń o oszustwa i korupcję podczas przetargów dotyczących infrastruktury tramwajowej w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Poprzemysłowe „góry”. Śląskie hałdy, które stały się turystycznymi atrakcjami

Co wyróżnia krajobraz Górnego Śląska? To wieże wyciągowe kopalnianych szybów czy hutnicze kominy, ale także hałdy, nazywane „śląskimi górami”. Teoretycznie to tylko zwałowiska odpadów i geologiczne śmietniki, ale jednak mają swój urok. Wiele z nich stało się turystycznymi atrakcjami. 

Droga do zatrudnienia po węglu - program rozszerzony o kolejne osoby. Kto skorzysta?

Unijny program "Droga do zatrudnienia po węglu" zostanie rozszerzony na mieszkańców Wielkopolski Wschodniej niezwiązanych z ZE PAK - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Zmiany wejdą w życie od 1 lipca.

W Górniczej o złożu Dębieńsko, transformacji Śląska i zagospodarowaniu wód kopalnianych

Co ze złożem Dębieńsko i JSW? Jak działa system aktywizacji zawodowej w górniczej spółce? Jaka powinna być transformacja naszego regionu? I jak zagospodarować infrastrukturę techniczną likwidowanych zakładów górniczych? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek 26 czerwca.