Grupy finansowa Erste pożyczy Tauronowi 500 mln zł na zielone projekty

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Spółka ElectroMobility Poland powstała w październiku 2016 r. i była inicjatywą czterech polskich koncernów energetycznych - PGE, Energi, Enei oraz Tauronu,

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Tauron pozyskał od grupy finansowej Erste 500 mln zł kredytu na zielone inwestycje służące zmianie miksu wytwórczego Grupy, a także projekty z obszaru dystrybucji zwiększające efektywność energetyczną czy wspierające czysty transport - poinformowała spółka w środę.

Pozyskane przez Tauron środki posłużą do finansowania m.in. inwestycji w OZE, w tym w farmy wiatrowe i przemysłowe instalacje fotowoltaiczne.

- Inwestycje w odnawialne moce wytwórcze Grupy to priorytetowe zadania na najbliższą dekadę. Pozyskane właśnie środki pozwolą wzmocnić stabilność finansową i dynamicznie realizować nasze cele strategiczne. Umowa daje również wyraźny sygnał dla inwestorów, że Grupa zamierza konsekwentnie realizować Zielony Zwrot, kładąc nacisk przede wszystkim na transformację swojego miksu wytwórczego w kierunku OZE - powiedział wiceprezes Taurona ds. finansów Krzysztof Surma, cytowany w środowej informacji spółki.

Kredyt z Grupy Erste to kolejne finansowanie pozyskane w ostatnim czasie przez Grupę Tauron w celu realizacji polityki tzw. Zielonego Zwrotu, czyli odejścia w miksie wytwórczym od węgla na rzecz nisko- i zeroemisyjnych źródeł energii. W końcu października br. poinformowano, że Europejski Bank Inwestycyjny pożyczy Tauronowi 2,8 mld zł na inwestycje w sieci dystrybucji energii w południowej Polsce.

Półmiliardowy kredyt z Erste to pierwsza taka umowa Taurona z tym dostawcą usług finansowych - działającym w siedmiu krajach (Austria, Czechy, Słowacja, Rumunia, Węgry, Chorwacja i Serbia), zatrudniającym ok. 45 tys. pracowników i obsługującym ponad 16 mln klientów. W październiku ub. roku bank był także współorganizatorem emisji obligacji Taurona. Termin spłaty zaciągniętego obecnie kredytu to pięć lat od daty podpisania umowy.

Środki z kredytu Erste mogą również trafić m.in. na wdrażanie projektów w zakresie tzw. smart meteringu czy modernizacji oświetlenia ulicznego na lampy LED, a także rozwój infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych.

Od niemal trzech lat Tauron, którego moce wytwórcze oparte są obecnie w większości o węgiel kamienny, realizuje politykę tzw. Zielonego Zwrotu, zakładającego znaczące inwestycje w obszarze odnawialnych źródeł energii. Do 2025 roku Grupa chce dysponować mocą zainstalowaną 1,6 tys. megawatów w OZE.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.