Grupa zakupowa gazu GZM wybrała ofertę Respect Energy Fuel

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Z tarasu drapacza chmur widać całe województwo

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

W przetargu grupy zakupowej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii dotyczącym zakupu paliwa gazowego w latach 2026-27 w środę wybrano ofertę spółki Respect Energy Fuel - przekazał przewodniczący zarządu GZM Kazimierz Karolczak.

Dotąd klienci w ramach grup zakupowych GZM korzystają z zamówień energii elektrycznej i gazu na lata 2024-25. Do ich uczestników Metropolia na początku br. wysłała zaproszenia pod kątem kolejnej edycji obu przedsięwzięć. Przetargi ruszyły na przełomie sierpnia i września br.

Przetarg dotyczący energii elektrycznej już rozstrzygnięto. Jak przypomniał w sprawozdaniu z prac zarządu podczas środowych obrad zgromadzenia GZM przewodniczący Karolczak, w przetargu dot. paliwa gazowego dwie oferty otwarto na początku listopada br.

- Dzisiaj podjęto decyzję o wybraniu oferty firmy Respect Energy Fuel. To oferta około o ok. 20 proc. niższa, niż obecnie obowiązujące ceny - poinformował Karolczak.

Jak wynika z dokumentacji przetargowej, na planowany zakup obejmujący 451,2 gigawatogodziny gazu w ponad 1,4 tys. w punktach poboru u ponad 880 tys. odbiorców, należących do 155 zamawiających, spółka Respect Energy Fuel zaproponowała cenę 102,6 mln zł brutto.

Drugą ofertę, o wartości 155,8 mln zł brutto, złożyła w tym postępowaniu spółka Unimot Energia i Gaz. Budżet zamówienia wynosił 178,3 mln zł.

W grupie zakupowej dotyczącej energii elektrycznej planowany jest zakup w latach 2026-27 szacunkowo 956,7 terawatogodzin energii w ok. 13,5 tys. punktach poboru u ponad 1,2 tys. odbiorców należących do ok. 250 zamawiających.

W postępowaniu spółka Tauron Sprzedaż GZE zaproponowała cenę 531,8 mln zł brutto, Energa Obrót 545 mln zł, Veolia Energy Contracting Poland 558,9 mln zł, PGE Obrót 572,3 mln zł, a Enea 596,6 mln zł. Budżet zamówienia ustalono na 618,8 mln zł.

W środę przewodniczący zarządu GZM zaznaczył, że wybrana oferta Tauronu jest o blisko 30 proc. lepsza, niż obecnie obowiązujące warunki, a poszczególni zamawiający są obecnie w trakcie podpisywania umów.

W poprzednich grupach zakupowych gazu wybierano ofertę PGNiG Obrót Detaliczny. Z kolei Tauron dostarcza energię elektryczną gminom i jednostkom obecnej GZM już od ponad trzynastu lat, odkąd gminy z regionu ogłosiły pierwszy tego typu grupowy przetarg w 2012 r. - jeszcze przed utworzeniem Metropolii.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.