Grupa Tauron z rekordowymi wynikami za I półrocze 2025 roku

1697021240 tauron siedziba1 km

fot: Krzysztof Matuszyński

Tauron Polska Energia SA grupuje spółki z branży energetycznej

fot: Krzysztof Matuszyński

Grupa Tauron zakończyła pierwsze półrocze 2025 roku z rekordowymi wynikami - poinformowała w środę spółka. Poprawiła rentowność i znacząco zwiększyła zysk operacyjny, mimo lekkiego spadku przychodów ze sprzedaży.

Jak przekazała spółka, Grupa Tauron osiągnęła w pierwszym półroczu 2025 roku 4,2 mld zł zysku EBITDA, co oznacza wzrost o 20 proc. rok do roku. Zysk operacyjny sięgnął 3 mld zł, rosnąc o 292 proc. wobec analogicznego okresu ubiegłego roku. Marża EBITDA wzrosła do 24 proc. z 20 proc. rok wcześniej.

“W pierwszym półroczu 2025 roku znów potwierdziliśmy nasz konsekwentny trend wzrostowy i znakomite wyniki. Wartość giełdowa Grupy Tauron wzrosła od początku roku o 130 proc., przekraczając 15 mld złotych“ - poinformował cytowany w komunikacie prezes zarządu Grupy Tauron Grzegorz Lot.

Do wzrostu wyników przyczynił się przede wszystkim segment dystrybucji, który odpowiadał za około 60 procent EBITDA Grupy. Sprzedaż i handel hurtowy miały 14-procentowy udział, wytwarzanie 12 procent, odnawialne źródła energii 8 procent, a segment ciepłowniczy 4 procent.

Nakłady inwestycyjne w pierwszym półroczu wyniosły 2,3 mld zł i były wyższe o 23 procent niż rok wcześniej. Zdecydowana większość środków została przeznaczona na modernizację i rozbudowę sieci dystrybucyjnych oraz rozwój odnawialnych źródeł energii, w tym farm wiatrowych i fotowoltaicznych.

“Niższy poziom wskaźnika zadłużenia w połączeniu ze środkami finansowymi pozyskanymi w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności umożliwiają przyspieszenie inwestycji w zakresie modernizacji sieci dystrybucyjnych i przyłączania nowych klientów do sieci oraz rozwój w obszarze odnawialnych źródeł energii, a także bateryjnych magazynów energii“ - podkreślił wiceprezes ds. finansów, Krzysztof Surma.

Na koniec czerwca 2025 roku wskaźnik dług netto do EBITDA wyniósł 1,5.

Spółka zaznaczyła, że dane mają charakter szacunkowy i mogą jeszcze ulec zmianie. Ostateczne wyniki Grupy Tauron za pierwsze półrocze zostaną opublikowane 17 września.

Tauron Polska Energia to spółka holdingowa kierująca grupą kapitałową działającą w obszarze wytwarzania, dystrybucji i sprzedaży energii. Koncern należy do największych firm w kraju - jest największym dystrybutorem prądu w Polsce oraz jednym z czołowych jego producentów i sprzedawców.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.

Tusk: Realizacja parku technologicznego z Tajwanem oznacza miliardy dolarów inwestycji

Realizacja wspólnie z Tajwanem projektu wielkiego parku technologicznego w Miękini na Dolnym Śląsku oznacza miliardy dolarów inwestycji i tysiące miejsc pracy - zapowiedział premier Donald Tusk przed wtorkowym posiedzeniem rządu.

PERN i Aramco Fuels Poland podpisały umowę na magazynowanie paliw

PERN podpisał wieloletnią umowę z Aramco Fuels Poland (AFP) dotyczącą świadczenia usług magazynowania paliw w kilku bazach paliw na terenie Polski. W ramach kontraktu operator infrastruktury paliwowej wybuduje do 2028 r. cztery nowe zbiorniki magazynowe - poinformował PERN we wtorkowym komunikacie.