Grupa KGHM: Jest zysk, wzrosły przychody

1733752817 hutamiedziglogow

fot: KGHM

Huta Miedzi Głogów

fot: KGHM

Grupa KGHM Polska Miedź podsumowała pierwszy kwartał 2025 r. W tym czasie zanotowała 330 mln zł zysku netto, a jej przychody wzrosły o ponad 600 mln zł i osiągnęły poziom 8,9 mld zł.

W pierwszym kwartale 2025 r. produkcja miedzi płatnej w Grupie Kapitałowej KGHM wyniosła 169 tys. ton.

- Produkcja w pierwszym kwartale 2025 była zgodna z naszymi założeniami budżetowymi, które uwzględniały m.in. postój remontowy w Hucie Miedzi Głogów, a dobre wyniki sprzedażowe przełożyły się na znaczący wzrost przychodów oraz EBITDA – powiedział Andrzej Szydło, prezes zarządu KGHM Polska Miedź. – Polityka handlowa KGHM prowadzona jest zgodnie z zasadami szerokiej dywersyfikacji, zarówno w wymiarze produktowym, geograficznym, jak i portfelowym. Dzięki takiemu podejściu możemy w sposób efektywny zarządzać strukturą sprzedaży - dodał.

Przychody Grupy Kapitałowej zwiększyły się o 627 mln zł i osiągnęły poziom 8,9 mld zł. Wzrost zanotowano we wszystkich kluczowych segmentach biznesowych. Jak wskazuje KGHM, głównym czynnikiem decydującym o poprawie przychodów była zmiana struktury oraz zwiększenie wolumenu sprzedaży, a także zmiana notowań podstawowych produktów i poziomy zrealizowanych premii. Istotny wpływ miała również polityka kontraktowania oraz proces zarządzania ryzykiem kursowym.

W pierwszym kwartale 2025 r. jednostkowy gotówkowy koszt produkcji miedzi płatnej (C1) dla Grupy KGHM wyniósł 2,62 dol./funt i był niższy od wykonanego w analogicznym okresie roku ubiegłego o 7 proc. "Bez uwzględnienia wpływu podatku od wydobycia niektórych kopalin, znaczące spadki kosztu C1 Grupa zanotowała we wszystkich segmentach operacyjnych" - czytamy w komunikacie.

Wynik operacyjny EBITDA na poziomie skonsolidowanym wyniósł 2,49 mld zł, a na poziomie jednostkowym 1,25 mld zł. Zysk netto wyniósł odpowiednio 330 mln zł i 127 mln zł. Na jego poziom istotny wpływ miały skutki różnic kursowych pomimo wzrostu EBITDA.

Spółka podkreśliła, że Grupa KGHM zachowuje wysoką płynność finansową oraz stabilność zadłużenia. Na koniec okresu raportowego wartość aktywów Grupy osiągnęła poziom 54,1 mld zł, a kapitałów własnych 31,4 mld zł.

W pierwszym kwartale tego roku produkcja miedzi w koncentracie w aktywach krajowych wyniosła 99,4 tys. ton. Produkcja miedzi elektrolitycznej była zgodna z założeniami dotyczącymi wolumenów produkcyjnych katod i osiągnęła poziom 134 tys. ton. W tym samym okresie produkcja srebra metalicznego osiągnęła poziom 315,6 ton i była wyższa o 1,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej

KGHM jest największym producentem miedzi w Europie i należy do elitarnego grona 10 największych producentów miedzi na świecie. Według rankingu World Silver Survey 2025 spółka zajmuje 2. miejsce w globalnym rankingu największych producentów srebra.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.