Grupa Enea przyspiesza inwestycje w OZE

1744296018 eneawyniki

fot: Enea

Prezentacja wyników Grupy Enea

fot: Enea

Grupa Enea przedstawiła wyniki za 2024 r. Ma w planach na lata 2025-26 realizację projektów OZE o mocy 1,29 GW. Grupa zdefiniowała strategię biznesową w perspektywie najbliższych 10 lat, widząc swoją szansę w transformacji w zielony i nowoczesny koncern energetyczny.

EBITDA Grupy wyniosła 6,8 mld zł i była wyższa r/r o 8%. Przychody ze sprzedaży oraz inne dochody wyniosły blisko 33 mld zł.
Grupa wytworzyła prawie 20,4 TWh energii elektrycznej, zwiększając produkcję z odnawialnych źródeł energii o ok. 28%.

Nakłady inwestycyjne wyniosły z kolei blisko 3,4 mld zł (w tym blisko 1,9 mld zł w dystrybucji przeznaczonych głównie na przyłączanie nowych odbiorców i źródeł oraz modernizowanie sieci).

Dwanaście miesięcy 2024 r. stało pod znakiem intensywnych działań na rzecz utrzymania silnej pozycji Enei w zmiennym otoczeniu. Przyjęta Strategia Rozwoju Grupy Kapitałowej Enea do 2035 r. nadała kierunek jej zmiany w zielony, niezawodny i nowoczesny koncern energetyczny. Grupa koncentruje się na zrównoważonym rozwoju i transformacji, opierając się na pięciu filarach strategicznych: transformacji aktywów węglowych, rozwoju mocy OZE oraz magazynowania energii, modernizacji i zapewnieniu bezpieczeństwa sieci dystrybucyjnej, rozwoju zielonych i nowoczesnych produktów oraz usług dla klientów oraz doskonałości operacyjnej, polegającej na zwiększeniu efektywności całej Grupy, zwłaszcza w zakresie cyfryzacji i automatyzacji.

Enea zwiększa swój udział w rynku odnawialnych źródeł energii. W Grupie przybyło 14 MW mocy w farmach fotowoltaicznych (PV Żary, PV Nowiny Wielkie i PV Darżyno I). Z początkiem 2025 r. Grupa podwoiła swoje moce wiatrowe, kupując sześć farm wiatrowych o łącznej mocy 83,5 MW. Nowoczesne instalacje, zlokalizowane w województwie zachodniopomorskim, zostały zakupione od European Energy. Przygotowano również portfel 1,29 GW projektów OZE i magazynów energii do realizacji w kolejnych latach.

- Kontynuujemy rozwój w sektorze odnawialnych źródeł energii. Aktualnie prowadzone są prace budowlane nowych instalacji wytwórczych OZE na łączną moc 134 MW. Rozwijamy portfel własnych projektów fotowoltaicznych i wiatrowych. Aktualnie łączna moc portfela wynosi ponad 850 MW. Prowadzimy również prace w zakresie akwizycji źródeł wiatrowych. Pracujemy także nad budową magazynów energii – i to zarówno z przeznaczeniem do współpracy z istniejącymi i planowanymi instalacjami OZE, jak również przeznaczonych do świadczenia usług na rzecz poprawy elastyczności pracy sieci dystrybucyjnej. Finalizujemy, we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, proces uzyskania preferencyjnej pożyczki z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) na transformację aktywów dystrybucyjnych. Koncentrujemy się na długoterminowym budowaniu wartości firmy przez realizację strategicznych, biznesowych projektów - podkreśla Grzegorz Kinelski, prezes Enei.

Enea posiada 66% akcji LW Bogdanka.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.