Grupa Azoty: będą decydować o zgazowaniu węgla

1447083921 grupa azoty grupaazoty pl

fot: grupaazoty.pl

W latach 2014-2020 Grupa Azoty chce wydać na inwestycje 7 mld zł

fot: grupaazoty.pl

380 mln zł na inwestycje planuje przeznaczyć w tym roku Grupa Azoty ZAK SA - poinformowała spółka. Około połowę tej kwoty pochłonie dokończenie trwającej już budowy nowej elektrociepłowni. W roku 2015 firma ta przeznaczyła na inwestycje 263 mln zł. W roku 2016 powinny zapaść decyzje kierunkowe w dwóch projektach korporacyjnych - dotyczących gazu koksowniczego i dalszych prac nad projektem zgazowania węgla.

Takie informacje władze Grupy Azoty ZAK przekazały na zorganizowanej w środę (10 lutego) w Kędzierzynie-Koźlu konferencji oraz w przesłanej po niej informacji prasowej.

Prezes zarządu Grupy Azoty ZAK SA Adam Leszkiewicz podkreślał podczas konferencji, że pod względem poziomu wydatkowanych na inwestycje środków rok ubiegły był rekordowy w historii spółki. Podał, że łącznie zrealizowane zostały 64 zadania inwestycyjne, z czego 15 dotyczyło spraw dokumentacyjno-przygotowawczych, a 49 były to prace budowlano-montażowe.

- Mniej więcej połowa wydanych środków przeznaczona była na budowę nowej elektrociepłowni.

Leszkiewicz zapewnił przy tym, że spółka nie tylko stara się dobrze realizować zadania, ale też dba o podwykonawców. Przy dużych zadaniach inwestycyjnych co miesiąc zbiera np. oświadczenia o tym, że dostają oni pieniądze.

- Ma to ogromne znaczenie społeczne.

Podał także, że w ub. roku niemal w stu procentach wykonano też w kędzierzyńskich zakładach plan remontów, na które wydano ponad 113 mln zł.

- To też są pieniądze włożone w infrastrukturę na terenie naszego zakładu - podkreślił.

Zastrzegł wprawdzie, że wyniki ZAK SA za rok ubiegły będą prezentowane w marcu wspólnie w Grupie, ale - jak uznał - można już powiedzieć, że przedsiębiorstwo ma za sobą "dobry rok".

- Poprawiliśmy wskaźniki, podnieśliśmy o kilkanaście procent wartość naszej spółki w 2015 roku, zrealizowaliśmy wiele zadań, oddaliśmy dwie nowe duże inwestycje, zbudowaliśmy plan naszych działań do roku 2020, a w perspektywie do roku 2025. Duży nacisk położyliśmy też na innowacyjność i porozumieliśmy się z organizacjami związkowymi, jeżeli chodzi o regulacje płac już na rok 2016 - wyliczał Leszkiewicz.

W przesłanej PAP po konferencji informacji prasowej podano, że wydatki na inwestycje w roku 2016 mają wynieść 380 mln zł.

Wiceprezes zarządu Grupy Azoty ZAK SA Krzysztof Kamiński, który nakreślał plany inwestycyjne na rok bieżący mówił, że "sztandarowym projektem" będzie w nim kontynuacja trwającej budowy elektrociepłowni. Na ten cel w tym roku, jak wyjaśniał później w rozmowie z PAP, ma być wydatkowane ponad 170 mln zł. Podał, że na październik - listopad 2016 planowane jest oddanie do eksploatacji nowego kotła, a nieco wcześniej turbiny kondensacyjnej.

Wśród najważniejszych inwestycji zaplanowanych na ten rok Kamiński wymienił również modernizację instalacji mocznika o dodatkowe urządzenia, które będą wychwytywały pyły i doczyszczały ścieki z tej instalacji, czy instalację do produkcji tzw. estrów specjalnych. Zaznaczył, że obecnie spółka jest na etapie decyzji korporacyjnych w zakresie tej instalacji.

Podczas konferencji Kamiński mówił również, że w roku 2016 powinny zapaść decyzje kierunkowe w dwóch projektach korporacyjnych - dotyczących gazu koksowniczego i dalszych prac nad projektem zgazowania węgla.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.