Grudziądz: Energa gotowa do budowy elektrowni gazowej

Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej w sprawie budowy elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie) złożyła spółka Energa Invest. Elektrownia o mocy ok. 900 MW będzie gotowa na przełomie lat 2016/17.

- Będzie to największy, a jednocześnie najnowocześniejszy tego typu projekt w Polsce. Spółka złożyła raport oddziaływania na środowisko, w którym przedstawione zostały szczegółowe informacje dotyczące rodzaju i skali inwestycji, jej wpływu na środowisko, rodzaju monitoringu oraz rozwiązań służących ochronie środowiska - poinformowała w czwartek Beata Ostrowska, rzeczniczka prasowa Grupy Energa.

Jak podkreślają przedstawiciele inwestora, proces wytwarzania energii elektrycznej w oparciu o paliwo gazowe i planowane wykorzystanie w grudziądzkiej elektrowni nowoczesnych technologii ma sprawić, że instalacje będą miały niewielki wpływ na środowisko.

- Elektrownia gazowa, bazując na czystym paliwie oraz nowoczesnej technologii, nie emituje uciążliwego zapachu, dymu ani sadzy. Ze względu na niski poziom emisji zanieczyszczeń, niewielkie zapotrzebowanie na wodę i powierzchnię użytkową (zastosowanie gazu nie wymaga powierzchni na potrzeby składowania paliwa oraz popiołów), a także znikomą emisję akustyczną, elektrownie gazowe są obiektami nieuciążliwymi dla otoczenia - dodała Ostrowska.

Według zapewnień przedstawicieli Grupy Energa, inwestycja jest na etapie przygotowań do wyboru wykonawcy projektu budowlanego oraz w końcowej fazie istotnych negocjacji dotyczących umów przyłączeniowych.

Planowana moc elektrowni to ok. 900 MW, przy czym w pierwszym etapie budowy powstanie blok o mocy 450-600 MW. Według wstępnych planów rozpoczęcie budowy mogłoby nastąpić w drugiej połowie 2013 roku, a zakończyć się po około trzech latach.

Specjaliści z Energi wskazali już optymalną lokalizację dla planowanej elektrowni. Zostanie ona zbudowana na niezurbanizowanym obecnie terenie, w sąsiedztwie systemowej stacji elektroenergetycznej 400/220 kV należącej do PSE Operator SA oraz magistrali gazowej wysokiego ciśnienia należącej do Gaz-System SA.

- Poszukując optymalnej lokalizacji sprawdziliśmy około 20 propozycji na terenie północnej Polski; braliśmy pod uwagę możliwość dostarczenia paliwa, zasilania w wodę, odbioru energii elektrycznej, wymagania terenowe, problemy konstrukcyjne oraz ocenę techniczno-ekonomiczną. Zbadaliśmy także aspekty środowiskowe i geotechniczne - podkreślił Marcin Szpak, prezes Zarządu Energa Invest SA.

Inwestycja będzie miała duże znaczenie dla Grudziądza. Elektrownia stanie się największym podatnikiem w mieście, rozbudowana zostanie infrastruktura drogowa w jej okolicy, powstanie około tysiąca miejsc pracy, a zamówienia otrzymają lokalne firmy budowlane, gastronomiczne oraz właściciele pensjonatów i hoteli.

Grupa Energa zajmuje się wytwarzaniem, obrotem i dystrybucją energii elektrycznej i ciepła. Dostarcza energię elektryczną dla 2,5 mln gospodarstw domowych oraz do ponad 300 tys. firm, co daje jej około 17-procentowy udział w rynku sprzedaży energii elektrycznej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.