Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.68 PLN (-0.38%)

KGHM Polska Miedź S.A.

285.30 PLN (-2.96%)

ORLEN S.A.

128.82 PLN (-0.06%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.25 PLN (-2.53%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.18 PLN (-2.40%)

Enea S.A.

20.86 PLN (-0.95%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.85 PLN (-1.24%)

Złoto

5 166.99 USD (+0.17%)

Srebro

86.55 USD (+1.37%)

Ropa naftowa

99.46 USD (+2.66%)

Gaz ziemny

3.21 USD (-1.02%)

Miedź

5.86 USD (-0.34%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.68 PLN (-0.38%)

KGHM Polska Miedź S.A.

285.30 PLN (-2.96%)

ORLEN S.A.

128.82 PLN (-0.06%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.25 PLN (-2.53%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.18 PLN (-2.40%)

Enea S.A.

20.86 PLN (-0.95%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.85 PLN (-1.24%)

Złoto

5 166.99 USD (+0.17%)

Srebro

86.55 USD (+1.37%)

Ropa naftowa

99.46 USD (+2.66%)

Gaz ziemny

3.21 USD (-1.02%)

Miedź

5.86 USD (-0.34%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Gospodarka: Wskaźnik PMI zaskoczył negatywnie, przemysł dołuje

Nawilzacze unsplash

fot: unsplash.com

Zakup nawilżaczy powietrza warto potraktować jako dobrą i długoterminową inwestycję, która szybko się zwróci

fot: unsplash.com

Wskaźnik koniunktury PMI w przetwórstwie zaskoczył negatywnie - ocenili we wtorkowym komentarzu do danych o PMI analitycy PKO BP. Dodali, że liczba nowych zamówień spadła 22. miesiąc z rzędu, co doprowadziło do ponownego ograniczania produkcji.

S&P Global podał we wtorek, że wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w grudniu 2023 r. wyniósł 47,4 pkt. wobec 48,7 pkt. w listopadzie.

Jak wskazali we wtorek analitycy z Biura Analiz Makroekonomicznych PKO BP, wyniki w całym 2023 były niewiele lepsze od kryzysowych 2001 i 2009, ale skala dekoniunktury pod koniec roku zdecydowanie się osłabiła, sygnalizując nadchodzące zakończenie trwającego już od 20 miesięcy okresu spadkowego.

Po silnym wzroście w listopadzie, jednym z wyższych w historii, wskaźnik koniunktury PMI w przetwórstwie w grudniu obniżył się do 47,4 pkt. (z 48,7 pkt.) i tym razem zaskoczył negatywnie - przekazali.

Jak dodali, w grudniu liczba nowych zamówień spadła 22. miesiąc z rzędu, co doprowadziło do ponownego ograniczania produkcji. Tempo spadku zarówno produkcji, jak i zamówień należało jednak do najsłabszych na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Podobne tendencje były widoczne w przypadku zamówień eksportowych, a sekwencja spadkowa liczby nowych zamówień eksportowych, wynikająca z osłabienia popytu w Niemczech i Francji, zbliżyła się do najdłuższej w historii - wskazali.

Ich zdaniem, przy wciąż osłabionym popycie, kontynuowana była poprawa sytuacji w łańcuchach dostaw i utrzymywała się presja deflacyjna. Rosła dostępność środków produkcji i spadały ich ceny, a w ślad za nimi producenci kontynuowali obniżanie własnych cen. Dostosowywano również zatrudnienie, choć skala jego redukcji była najsłabsza od czerwca - wskazali.

Jak zauważyli analitycy PKO BP, najnowsze dane nie powinny odwracać uwagi od odnotowanej na przestrzeni ostatnich miesięcy poprawy - wskaźnik PMI wzrósł o ponad 4 pkt. w stosunku do najniższego poziomu odnotowanego w sierpniu 2023, a wskaźnik przyszłej produkcji należał do najwyższych w ciągu ostatnich dwóch lat.

S&P Global podał we wtorek w raporcie, że ostatnia w 2023 roku partia danych z badania Poland PMI przeprowadzonego przez S&P Global wskazuje na trwałe pogorszenie warunków prowadzenia działalności produkcyjnej, przekreślając nadzieje na powrót do wzrostu pod koniec roku, które pojawiły się po listopadowym gwałtownym wzroście głównego wskaźnika. Liczba nowych zamówień spadła dwudziesty drugi miesiąc z rzędu (co zbliżyło tę sekwencję spadkową do historycznych rekordów), a w dodatku tempo tego spadku uległo przyspieszeniu, co doprowadziło do nieco ostrzejszego cięcia produkcji - napisano.

Jak wskazano, mimo to w przypadku obu wskaźników tempo spadku wciąż należało do najsłabszych na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Łańcuchy dostaw zasadniczo zachowały stabilność, przyczyniając się do ponownego spadku średnich cen zakupu środków produkcji, co przełożyło się na dziewiątą z rzędu obniżkę cen produktów - poinformowano.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zostać kontrolerem finansowym? Ścieżka rozwoju, obowiązki i zarobki

Rola kontrolera finansowego to jeden z najbardziej przyszłościowych kierunków rozwoju. Zawód ten opiera się na dostarczaniu zarządom kluczowych danych niezbędnych do podejmowania strategicznych decyzji. Jeśli szukasz stanowiska, które łączy analitykę z realnym wpływem na biznes i kontaktem z ludźmi, sprawdź, jak skutecznie zaplanować swoją ścieżkę rozwoju.

Gawkowski: W ostatnich dniach doszło do nieudanego cyberataku na Narodowe Centrum Badań Jądrowych

W ostatnich dniach doszło do cyberataku na Narodowe Centrum Badań Jądrowych; polegał on na próbie przełamania zabezpieczeń, która została powstrzymana - przekazał w czwartek wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Dodał, że atak prawdopodobnie był kierowany z Iranu.

Walą się fundamenty europejskiego planu klimatycznego

Handel uprawnieniami do emisji stał się jednym z głównych tematów Rady Europejskiej w sprawie konkurencyjności UE, a interwencja w system uprawnień do emisji przestała wydawać się fikcją

Potencjał eksportowy Polski wzrósł siedmiokrotnie od akcesji do UE

Wartość eksportu towarów z Polski w 2025 roku wyniosła 366,2 mld euro, co oznacza wzrost o 3,7 proc. w stosunku do 2024 roku – wynika z danych GUS. To też kilkukrotnie więcej niż w 2004 roku, kiedy wstępowaliśmy do Unii Europejskiej. Blisko 75 proc. produktów wysyłamy do państw członkowskich, a ich swobodny przepływ umożliwia wspólny rynek. Zdaniem ekspertów stał się on trampoliną dla polskiego eksportu, na czym korzystają zarówno firmy, jak i konsumenci. Wciąż jednak napotyka on szereg wewnętrznych barier.