Gospodarka: rynek sprzyja górnictwu
fot: ARC
Opracowany projekt wykorzystania szybów kopalnianych sprawdził się już m.in. w Wielkiej Brytanii, Holandii i Hiszpanii
fot: ARC
Ponad 882 mln zł zarobiło na czysto polskie górnictwo węgla kamiennego w ciągu pierwszych czterech miesięcy br. – wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Gospodarki.
Pod koniec kwietnia ubiegłego roku spółki węglowe mogły się pochwalić zyskiem netto w wysokości 152 mln zł.
Na doskonałe wyniki finansowe branży decydujący wpływ ma koniunktura na rynku węgla koksującego. Z danych opublikowanych przez Grupę JSW wynika, że w pierwszym kwartale br. jej zysk netto wyniósł ponad 619 mln zł, przy przychodach ze sprzedaży sięgających 2,27 mld zł. Do końca kwietnia monitorowane przez Ministerstwo Gospodarki cztery spółki: Kompania Węglowa, Katowicka Grupa Kapitałowa, Jastrzębska Spółka Węglowa oraz Południowy Koncern Węglowy, wydobyły nieco ponad 23 mln t węgla, o ok. 1 mln t mniej niż przed rokiem.
Na porównywalnym jak dwanaście miesięcy temu poziomie utrzymuje się wydobycie dzienne, wynoszące ok. 278 tys. t na dobę. Wyższa niż rok wcześniej (o 9 proc.) jest sprzedaż, która w ciągu czterech miesięcy br. przekroczyła 23,9 mln t węgla. Znacząco, bo o ponad 16 proc. (do 21,78 mln t), wzrósł poziom sprzedaży surowca na rynku krajowym, z kolei o ponad 30 proc. spadł eksport węgla, który w ostatnim dniu kwietnia wyniósł 2,1 mln t. O ponad 40 proc. zmniejszyły się zapasy węgla. Na zwałach spółek węglowych po czterech miesiącach 2011 roku zalegało 2,5 mln t surowca.
W polskich kopalniach nadal spada zatrudnienie. Obecnie w polskim górnictwie pracuje 108 425 osób. To o 4284 osoby mniej niż rok temu. Na zmniejszenie zatrudnienia, oprócz odejść na emerytury i renty, wpłynęło skreślenie z oficjalnych statystyk załogi kopalni Silesia, sprzedanej prywatnemu inwestorowi.