Gospodarka: Koszt inwestycji to 4,2 mln zł

fot: Tomasz Rzeczycki

Przypadki przypisywania nowo budowanym drogom negatywnego wpływu na funkcjonowanie kopalń zdarzają się sporadycznie

fot: Tomasz Rzeczycki

Jeszcze w październiku gotowa będzie druga droga prowadząca do Jasienickiej Niskoemisyjnej Strefy Ekonomicznej. Prace przy niej dobiegają już końca - podały służby prasowe urzędu gminy w Jasienicy koło Bielska-Białej. Koszt inwestycji to 4,2 mln zł.

Zdaniem wójta gminy Jasienica Janusza Pierzyny drugi dojazd do terenów przemysłowych poprawi komunikację w rejonie.

Droga ma długość 620 m i łączy Jasienicką Niskoemisyjną Strefę Ekonomiczną z przebudowywaną obecnie przez starostwo bielskie - przy finansowym wsparciu gminy - szosą powiatową z Rudzicy do Międzyrzecza Górnego. Nowa jezdnia ma szerokość 7 m. Został przy niej zbudowany chodnik i utwardzone pobocze. Aby przekroczyć głęboki jar z płynącym strumieniem wybudowano przepust ramowy.

W najbliższym czasie rozpocznie się układanie warstw bitumicznych na jezdni - przekazał urząd gminy.

Władze Jasienicy na budowę drugiej drogi do Strefy pozyskały 4,2 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To w całości pokryje koszty inwestycji.

Wójt Pierzyna wskazał, że na przebudowywanej kosztem 18 mln zł drodze powiatowej pojawił się problem.

- Wykonawca zażądał dodatkowych 2 mln zł, tłumacząc to inflacją i związanymi z nią podwyżkami kosztów, m.in. materiałów. Choć to nie my jesteśmy właścicielem drogi, to jednak masowo korzystają z niej nasi mieszkańcy; to ważne połączenie. Na prośbę starosty dołożymy z gminnego budżetu 1 mln zł - zapowiedział.

Jasienicka Niskoemisyjna Strefa Ekonomiczna została ukierunkowana na ochronę środowiska. Znaczna część energii wykorzystywanej przez działające w niej przedsiębiorstwa pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych, przede wszystkim z baterii fotowoltaicznych.

Strefa obejmuje 71 ha położonych w miejscowości Międzyrzecze Dolne w gminie Jasienica, nieopodal Bielska-Białej. Podzielona została na działki zaopatrzone w kanalizację deszczową i sanitarną, sieć wodociągową, oświetlenie dróg, a także chodniki. Strefa położona jest w sąsiedztwie kluczowych dla regionu arterii komunikacyjnych: drogi ekspresowej z Bielska-Białej do Cieszyna oraz krajowej jedynki z Bielska-Białej do Katowic. Dotychczas gmina sprzedała tam kilkanaście działek.

Utworzenie strefy ekonomicznej Janusz Pierzyna zaproponował w 2007 r. Gmina kupiła wówczas teren za 1,3 mln zł. Kosztem 22 mln zł, w większości z funduszy UE, został on uzbrojony i przygotowany pod kątem inwestorów.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.