Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 759.95 USD (+0.28%)

Srebro

77.45 USD (+0.57%)

Ropa naftowa

98.36 USD (-0.94%)

Gaz ziemny

2.68 USD (-0.37%)

Miedź

6.03 USD (+0.05%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

27.60 PLN (-0.36%)

KGHM Polska Miedź S.A.

320.55 PLN (-3.07%)

ORLEN S.A.

126.94 PLN (-0.36%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

10.34 PLN (-1.01%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.80 PLN (-1.63%)

Enea S.A.

22.80 PLN (-0.87%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.00 PLN (+0.42%)

Złoto

4 759.95 USD (+0.28%)

Srebro

77.45 USD (+0.57%)

Ropa naftowa

98.36 USD (-0.94%)

Gaz ziemny

2.68 USD (-0.37%)

Miedź

6.03 USD (+0.05%)

Węgiel kamienny

101.70 USD (-1.12%)

Gospodarka: Chcą wymiany autobusów na niskoemisyjne, elektryfikacji transportu miejskiego

1592468370 solaris urbino electric

fot: Solaris

Autobusy jednorazowo zapewnią podróż przynajmniej 80 pasażerom, dla 26 z nich przewidziano miejsca siedzące

fot: Solaris

Widzimy się, jako istotny element finansowania transformacji energetycznej. Oprócz środków budżetowych, widzimy też strumienie środków unijnych, które dają szanse prowadzenie tego procesu. W ramach Krajowego Programu Odbudowy nasza rola to sześć obszarów – wyliczał Artur Lorkowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podczas konferencji pt. Energia, klimat, budżet. Forum dla nowej perspektywy finansowej UE. Organizatorem konferencji było Forum Energii.

To m.in. działania w zakresie programu Czyste Powietrze, termomodernizacja szkół, wymiana źródeł ciepła.

- Chcemy wymiany autobusów na niskoemisyjne, elektryfikacji transportu miejskiego, inwestycji w rekultywację terenów poprzemysłowych i rozwoju technologii wodorowych. Nie czekając na środki z KPO uruchamiamy program dla technologii wodorowych, by dać szansę przedsiębiorstwom na przygotowanie się do gospodarki wodorowej - kontynuował.

Podkreślił, że program Czyste Powietrze jest rozszerzany, by trafić do osób najmniej zamożnych. Do tej pory był z tym duży problem.

- Zmieniają się kanały dystrybucji. Uruchamiamy ścieżkę bankową, by umożliwić uzyskanie kredytów przez gospodarstwa domowe na wspófinansowanie inwestycji. Podobnie w programie Mój Prąd – poinformował wiceprezes Lorkowski.

Dodał, że trwa wymiana taboru w transporcie publicznym. Polskie miasta zyskająnową flotę transportową, a polskie przedsiębiorstwa mają zamówienia.

- Mamy świadomość, że z samego dosypywania pieniędzy nie będzie oczekiwanych efektów. Chcemy dotrzeć bezpośrednio do najmniej zamożnych. Chcemy, by też osoby bez zdolności kredytowej mogły skorzystać ze współfinansowania do dotacji – mówił.

Jego zdaniem ważna jest też współpraca z gminami, kolejne mogą się dołączyć do programu końca marca. Dostają pieniądze za wypełnianie wniosków, są za to nagradzane. Działają doradcy energetyczni.

- Pamiętajmy, że program Czyste Powietrze to nie jedyne źródło finansowania. Jest też ulga termomodernizacyjna, skierowana trochę do innych biorców, ale to w sumie 3 mld zł co roku odliczane od podatku. Czyste Powietrze w KPO zostało priorytetowo potraktowane. Finansowanie jest do końca 2026 r. - podsumował.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Domański: Tempo wzrostu produkcji przemysłowej najwyższe od czterech lat

Polska gospodarka przyspiesza mimo rosnących globalnych napięć i wahań cen ropy - ocenił we wtorek minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. Jak wskazał, produkcja przemysłowa w marcu wzrosła o 9,4 proc. rok do roku, co jest najwyższym tempem od czterech lat.

Pgg

Rozmowy o wynagrodzeniach w górniczej spółce. Jest termin spotkania

Prezes Polskiej Grupy Górniczej Łukasz Deja zaprosił liderów organizacji związkowych działających w spółce na spotkanie dotyczące wynagrodzeń w PGG.

GKS Tychy podczas meczu z ŁKS-em Łódź świętował 55. urodziny. Nie brakowało górniczych akcentów

18 kwietnia piłkarze GKS-u Tychy uczcili 55-lecie klubu w wyjątkowej oprawie silnie zakorzenionej w górniczej tradycji regionu. Spotkanie z ŁKS-em Łódź, wygrane 3:2, stało się nie tylko sportowym widowiskiem, ale także symbolicznym hołdem dla pracy pokoleń górników.

Enea chce w tym roku przygotować znaczące inwestycje w magazyny energii

Enea chce w tym roku skupić się na przygotowaniu inwestycji w magazyny energii - poinformował we wtorek wiceprezes spółki Bartosz Krysta. Wartość inwestycji na ten cel wrośnie jednak dopiero w przyszłym roku.