Górnośląskie Koleje Wąskotorowe rozpoczynają wakacyjne kursy

fot: Kajetan Berezowski

Nostalgiczna podróż najstarszą w Polsce wąskotorówką to prawdziwa postindustrialna przygoda

fot: Kajetan Berezowski

Wakacyjne weekendowe przejazdy z Bytomia do Miasteczka Śląskiego i z powrotem rozpoczyna w sobotę Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych. Prócz pociągów prowadzonych lokomotywą spalinową, będzie jeździł parowóz - na trasie skróconej do Tarnowskich Gór.

SGKW co roku uruchamia kursy według wakacyjnego rozkładu jazdy na 21-kilometrowej linii: Bytom - Tarnowskie Góry - Miasteczko Śląskie. Przejazdy odbywają się w weekendy.

Podobną ofertę Stowarzyszenie przygotowało w tym roku w kwietniu i maju - atrakcją było to, że wszystkie pociągi prowadził parowóz. W sobotę SGKW uruchamia natomiast weekendowe kursy wakacyjne na całej trasie, której ostatni odcinek przebiega obok popularnego zalewu rekreacyjnego Nakło-Chechło. Wakacyjny rozkład jazdy wprowadzono na każdą sobotę i niedzielę od 25 czerwca do 11 września.

Z Bytomia Wąskotorowego odjazdy pociągów prowadzonych lokomotywą spalinową przewidziano w sezonie o godzinach 9.00, 12.00 i 16.00. Z Miasteczka Śląskiego pociągi wyruszają o 10.30, 13.30 oraz 17.30. Bilety są do kupienia u obsługi pociągu. W składzie znajduje się wagon do przewozu rowerów i większego bagażu (wózki dziecięce itp.), którego obsługą zajmuje się wolontariusz stowarzyszenia.

Dodatkowo w niedziele - w okresie obowiązywania wakacyjnego rozkładu jazdy - SGKW uruchomi od 3 lipca po dwie pary kursów prowadzonych lokomotywą parową. Z Bytomia Karbia Wąskotorowego odjazdy tych pociągów zaplanowano na godz. 9.30 i 13.05. Z Tarnowskich Gór pociągi wyruszą o 11.15 i 14.20 oraz 17.30.

70-letni parowóz T49 Ryś SGKW kupiło wspólnym staraniem swoim i bytomskiego samorządu w 2019 r. W chwili zakupu maszyna była już częściowo wyremontowana, jednak aby wrócić na tory, potrzebowała jeszcze sporo napraw. Pod tym kątem prowadzono m.in. internetową zbiórkę.

Wyremontowany parowóz można było zobaczyć na szlaku od grudnia ub. roku przy okazji jazd próbnych i szkolenia personelu, a także podczas 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. SGKW przypomina swoim pasażerom, że parowóz, oprócz pary, z komina wyrzuca sadzę, należy więc wziąć to pod uwagę przy wyborze odzieży.

SGKW zwraca uwagę, że przystanki Elektrownia Szombierki oraz Dąbrowa Miejska są w tym sezonie przystankami na żądanie, obsługiwanymi w razie obecności pasażerów na peronie lub zgłoszenia chęci wysiadania u kierownika pociągu. W razie braku zainteresowania pociąg przejedzie przez nie bez zatrzymania.

Z kolejki obsługiwanej przez Stowarzyszenie można skorzystać nie tylko, aby dojechać do Zabytkowej Kopalni Srebra albo na plaże nad zalewem. Wzdłuż 21 kilometrów toru o rozstawie szyn 785 mm znajdują się też inne atrakcje: zabytkowa elektrociepłownia w Bytomiu-Szombierkach, stary kamieniołom i rezerwat bukowy na pograniczu Bytomia i Tarnowskich Gór czy wpisane na listę UNESCO inne tarnogórskie podziemia pogórnicze.

Dodatkowo w każdą niedzielę o godzinie 12.15 i 15.15 SGKW zaprasza na zwiedzanie stacji Bytom Karb Wąskotorowy z przewodnikiem. Czas zwiedzania to około godziny, przewodnik czeka na peronie stacji. Podczas zwiedzania czynny jest sklep z pamiątkami znajdujący się w Izbie Tradycji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Węgiel, gaz i OZE. Gra o równowagę w cieniu europejskiej polityki klimatycznej

Nie będzie rewolucji w unijnej polityce klimatycznej, ale możliwe są korekty, które złagodzą presję kosztową na energetykę. O przyszłości systemu handlu emisjami, roli węgla i gazu w bilansowaniu Krajowego Systemu Elektroenergetycznego oraz ryzyku luki mocowej rozmawiamy z dr. hab. inż. Stanisławem Tokarskim z Głównego Instytutu Górnictwa, który przekonuje, że Polska powinna postawić na dwa filary bezpieczeństwa – równowagę między gazem a węglem – przy jednoczesnym rozwoju OZE i energetyki jądrowej.

Silny wstrząs w kopalni Lubin. W strefie zagrożenia przebywało 20 górników

W sobotę Zakładach Górniczych Lubin (KGHM) doszło do silnego wstrząsu. Jeden z górników został przysypany w kabinie maszyny górniczej. Ratownikom udało się do niego dotrzeć po kilku godzinach.

Mocno zakołysała się ziemia – to wstrząs, czy tąpniecie? Znamy odpowiedź

W latach 2021-2025 w polskim górnictwie podziemnym miało miejsce 16 tąpnięć wskutek zaistnienia wstrząsów górotworu. W ich wyniku doszło do 19 wypadków śmiertelnych.

Paulina Hennig-Kloska: Energia z morskich wiatraków obniży średnią cenę prądu w Polsce

Energia elektryczna produkowana przez morskie farmy wiatrowe będzie stabilizować średnią krajową cenę energii na niższym niż dotychczas poziomie - oceniła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.