Górnicze oblicze miasta w obiektywie

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Carbonarium w Jastrzębiu-Zdroju to czteropiętrowa, multimedialna i interaktywna wystawa, który znajduje się w budynku dawnej łaźni kopalni Moszczenica

fot: Katarzyna Zaremba-Majcher

Jesteś pasjonatem fotografii? Uchwyć unikalny charakter Jastrzębia-Zdroju i pokaż, jak wygląda górnicza dusza naszego miasta. Czy to monumentalny komin kopalniany, zabytkowy szyb górniczy, czy klimatyczna śląska kuchnia – pokaż, co dla Ciebie oznacza Jastrzębie-Zdrój – tak zachęca UM w Jastrzębiu-Zdroju do wzięcia udziału w fotograficznym konkursie.

W konkursie mogą wziąć udział osoby pełnoletnie. Fotografie muszą być wykonane na terenie Jastrzębia-Zdroju między 30 października a 25 listopada 2024 r. Do wygrania jest profesjonalny sprzęt fotograficzny dla zdobywców pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca.

Prace (maksymalnie serię kilku zdjęć) można wysłać na adres: zgloszenia@laznia.jastrzebie.pl, dołączając kartę zgłoszeniową (skan lub fotografię).

Zwycięzcy zostaną wyłonieni do 2 grudnia, a uroczyste ogłoszenie wyników odbędzie się 4 grudnia 2024 r. w Carbonarium.

Informacje i regulamin konkursu można znaleźć na stronie UM w Jastrzębiu-Zdroju (jastrzebie.pl).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1755669760 powstaniaslaskie

Narodowy Dzień Powstań Śląskich - to górnicy walczyli o Polskę

Kiedy mówi się o Powstaniach Śląskich, zwykle pada kilka nazwisk dowódców i polityków. Ale siłą, która przeważyła szalę w latach 1919-1921, byli ci, którzy na co dzień zjeżdżali pod ziemię. Górnicy. Bez nich nie byłoby powstań, a Śląsk prawdopodobnie zostałby po niemieckiej stronie. Narodowy Dzień Powstań Śląskich został ustanowiony w 2022 roku, by uczcić pamięć uczestników trzech powstań śląskich z lat 1919–1921. To właśnie 20 czerwca 1922 roku, po zakończeniu sporów granicznych, Wojsko Polskie wkroczyło na te ziemie.

Górnicy i hutnicy na filmach sprzed 60 lat. Mamy je! Warto zobaczyć!

Jeśli ktoś ma ochotę zobaczyć film zmontowany z archiwalnych nagrań TVP 3, zachęcamy do oglądania! Ma ponad 7 minut, nosi tytuł „Twarze Przemysłu” i był pokazywany podczas tegorocznej Industriady w Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.

Polska i Niemcy udostępnią 60 tys. Biletów Przyjaźni dla młodych podróżnych

Resort infrastruktury oraz Federalne Ministerstwo Transportu Niemiec uruchamiają kolejowy Polsko-Niemiecki Bilet Przyjaźni, z którego będzie mogło skorzystać 60 tys. młodych osób w wieku od 18 do 27 lat. Każdy z krajów udostępni po 30 tys. biletów - poinformowało w środę polskie ministerstwo.

Fotografie z kopalń, hut, fabryki obrabiarek i wielu innych zakładów. Warto je zobaczyć!

Jeśli ktoś ma wolne popołudnie albo weekend, polecamy wycieczkę do Muzeum Miejskiego „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej. Można tam zwiedzić nie tylko kopalnię ćwiczebną z lat 20. ubiegłego wieku, ale i świetną wystawę „Razem dla przemysłu. Oblicza dąbrowskich zakładów w fotografii i designie”. Wystawa na pewno będzie czynna przez całe wakacje.