Górnicze muzeum z kolejnymi projektami. Wśród nich digitalizacja, wydarzenia muzyczne i teatralne

1743160921 luiza

fot: Muzeum Górnictwa Węglowego

Sztolnia Królowa Luiza

fot: Muzeum Górnictwa Węglowego

Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu pozyskało aż 662 356,59 zł z Krajowego Planu Odbudowy na realizację czterech projektów. Placówka zapowiada, że „będzie się działo”, a to za sprawą kolejnych atrakcji dla zwiedzających.

Jak informuje Muzeum Górnictwa Węglowego, dzięki otrzymanemu wsparciu będzie: digitalizować przestrzenie Sztolni Królowa Luiza, udostępniać zasoby cyfrowe do tworzenia gier i produkcji wirtualnych, tworzyć spektakle teatralne i realizować innowacyjne projekty muzyczne. Z kolei Strefa Carnall zostanie uatrakcyjniona o wyjątkowe oświetlenie w formie mappingu.

Muzeum jest jednym z największych w Europie ośrodków chroniących dziedzictwo górnictwa węglowego, udostępniającym ponad 10 kilometrów podziemnych tras turystom.

Sztolnia Królowa Luiza i Kopalnia Guido – to dwa sztandarowe obiekty zabrzańskiego muzeum. W Kopalni Guido możemy wybrać się na zwiedzanie poziomu 320, ale też górniczą szychtę, czyli trasę na poziomie 355 m (z opcją zwiedzania w mroku). Na poziomie 170 m jest kaplica. Guido to także podziemne spektakle, koncerty i konferencje, a nawet najgłębiej w Polsce położony pub (na poziomie 320).

W skład kompleksu Sztolnia Królowa Luiza wchodzi z kolei m.in. najdłuższa sztolnia odwadniająca w europejskim górnictwie węglowym, jak również XIX-wieczny chodnik w pokładzie węgla czy podziemny park maszyn górniczych. Największą atrakcją jest podziemny spływ łódkami.

Muzeum posiada też trzy wieże, są to dwie kopalniane wieże wyciągowe i odrestaurowana wieża ciśnień. Poza tym posiada budynek dawnego starostwa powiatowego, dwa plenerowe parki tematyczne oraz Strefę Carnall, czyli przestrzeń relaksu dla każdego.

Zabrzańska placówka stara się o wpisanie trzech obiektów: Kopalni Guido, Kopalni Królowa Luiza i Kluczowej Sztolni Dziedzicznej, jako Historycznego Kompleksu Wydobycia Węgla Kamiennego, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Przy rejestracji używanego auta nie trzeba już pokazywać tablic w urzędzie

W środę weszły w życie przepisy, dzięki którym przy rejestracji używanego auta nie trzeba już zdejmować tablic rejestracyjnych, po to, by pokazać je w urzędzie - poinformował minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Zamiast tego, od tej pory wystarczy złożyć oświadczenie o tym, że tablice są w dobrym stanie.

Nastroje wśród przedsiębiorców poprawiły się

Czerwcowy odczyt Miesięcznego Indeksu Koniunktury wskazuje na zauważalną poprawę nastrojów wśród przedsiębiorców w stosunku do maja - podał w środę Polski Instytut Ekonomiczny. Firmy z optymizmem patrzą m.in. na bieżącą sytuację gospodarczą, jednak są ostrożne w kwestii inwestycji.

Z Odry wyłowiono 200 kg śniętych ryb

Przyczyną śniecia ryb, obserwowanego w Odrze w okolicach Szczecina na przełomie maja i czerwca, nie była tzw. złota alga, tylko niski poziom tlenu, tzw. przyducha - poinformowała w środę w Sejmie wiceminister klimatu Urszula Zielińska. Z rzeki wyłowiono 200 kg ryb.

PLK podnosi prędkości pociągów, samorządy ostrzegają mieszkańców

Po informacji zarządcy kolejowej infrastruktury PKP PLK o podniesieniu prędkości na wybranych odcinkach linii kolejowych w woj. śląskim, lokalne samorządy zaapelowały do mieszkańców o szczególną ostrożność na przejazdach na ich terenie.