Górnicza spółka ze świetnym budżetem na przyszły rok. Stawia na inwestycje, jak budowa nowych szybów

1759326437 szyb

fot: KGHM

Szyb GG-1

fot: KGHM

Wzrost nakładów inwestycyjnych, stabilne wyniki operacyjne, optymalizacja kosztów oraz odpowiadające ambicjom spółki plany produkcyjne to główne założenia przyszłorocznego budżetu KGHM Polska Miedź, który został zatwierdzony przez zarząd i radę nadzorczą. Spółka planuje aktywnie i w pełni wykorzystać pozytywny efekt obniżenia tzw. podatku miedziowego.

– Przyszłoroczny budżet odzwierciedla ambitne plany KGHM w kluczowych segmentach biznesowych. Chcemy w pełni wykorzystać potencjał produkcyjny naszych aktywów zarówno w kraju, jak i poza jego granicami. Zgodnie z zapowiedziami będziemy również intensyfikować działania inwestycyjne, a naszym priorytetem jest budowa trzech nowych szybów górniczych. Myśląc jednak o przyszłości KGHM, nasze plany muszą sięgać dalej, chcemy aby w nadchodzących dziesięcioleciach Polska Miedź pozostała jednym z filarów polskiej gospodarki – powiedział Andrzej Szydło, prezes zarządu KGHM Polska Miedź.

Przyjęte plany budżetowe zakładają produkcję miedzi w koncentracie na poziomie 395,9 tys. ton, a miedzi elektrolitycznej 589 tys. ton. Są to poziomy wyższe niż przyjęte w budżecie na rok bieżący. Ponadto, KGHM zakłada również wzrost produkcji srebra w koncentracie do 1 296 ton. W zakresie sprzedaży KGHM budżet na 2026 rok zakłada wzrost zarówno w kategorii miedź płatna (594,7 tys. ton), jak i srebro płatne (1 293 tony). Przyjęte założenia uwzględniają m.in. planowany na II połowę 2026 roku remont w Hucie Miedzi Głogów II oraz postój WTR w Hucie Miedzi Legnica. Oczekiwany jednostkowy całkowity koszt produkcji miedzi z wsadów własnych w KGHM Polska Miedź S.A. został określony na poziomie 32 811 zł/t. Spółka jest przygotowana do realizacji budżetowych założeń produkcyjnych, również od strony finansowania, poprzez optymalizację jego struktury oraz kosztu.

W segmencie KGHM International budżet zakłada produkcję miedzi płatnej na poziomie 51 tys. ton, a TPM na poziomie 32,1 tys. troz. Jednym z czynników wpływających na przyjęte poziomy produkcji jest rozpoczęte przez kopalnię Robinson wydobycie wyrobiska Liberty, które charakteryzuje się gorszymi parametrami w stosunku do dotychczas eksploatowanej odkrywki. W przypadku Sierra Gorda (dla 55 proc. udziałów) zakładana produkcja osiągnie poziom 90,8 tys. ton miedzi płatnej i 2,1 mln funtów molibdenu. Zgodnie z planem w 2026 roku Sierra Gorda będzie eksploatować strefy o wyższej zawartości miedzi oraz niższej zawartości molibdenu.

W 2026 roku KGHM planuje wzrost nakładów na inwestycje rzeczowe do poziomu 4,1 mld zł. Kwota ta zostanie przeznaczona na budowę i rozbudowę infrastruktury, poprawę wydajności oraz zwiększenie bezpieczeństwa operacyjnego. Główne projekty inwestycyjne obejmą m.in.: projekt budowy nowych szybów, rozbudowę zbiornika Żelazny Most, remont Huty Miedzi Głogów II, wprowadzenie technologii bezpokładowej w Hucie Miedzi Legnica. KGHM Polska Miedź będzie kontynuowała projekty eksploracyjne w Polsce, w zakresie poszukiwania i rozpoznawania złóż rud miedzi.

W 2026 roku KGHM Polska Miedź planuje wydatki na inwestycje kapitałowe o wartości 205 mln zł. Obejmą one m.in. podwyższenia kapitału i pożyczki na realizację inwestycji w krajowych spółkach zależnych. Główny kierunek inwestycji to infrastruktura wodna, sprzęt do głębienia szybów oraz infrastruktura transportowa. W budżecie nie założono finansowania spółki KGHM International z poziomu KGHM Polska Miedź, projekt Victoria finansowany ma być z przepływów KGHMI oraz planowanego pozyskania finansowania przez KGHM International.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kopalnia Ignacy wskakuje na kolejny poziom. Rewitalizacja terenu cały czas trwa

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy mają miejsce prace przy nowym budynku usługowo-biurowym o wartości ponad 28 mln zł. To kolejny element trwającego od 2007 r. procesu ponownego zagospodarowania poprzemysłowego terenu byłej kopalni węgla kamiennego Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu.

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.

Najlepsza polska kopalnia już po wizycie studyjnej dotyczącej rozwoju terenów inwestycyjnych

Przedstawiciele LW Bogdanka, gminy Łęczna oraz Agencji Rozwoju Przemysłu uczestniczyli w wizycie studyjnej na Dolnym Śląsku. Jej celem było poznanie praktycznych doświadczeń związanych z tworzeniem parków przemysłowych, przygotowaniem terenów inwestycyjnych oraz budową infrastruktury niezbędnej do przyciągania nowych inwestorów.