Górnicza spółka wspiera osoby ze spektrum autyzmu

1617349615 zg rudna kghm

fot: KGHM

W ramach akcji „Polska Na Niebiesko” podświetlone zostały charakterystyczne miejsca i budynki należące do KGHM

fot: KGHM

Zobacz i zrozum – KGHM był współorganizatorem warsztatów „Rzeczywistość osób ze spektrum autyzmu”, które odbyły się w Niepublicznej Szkole Podstawowej Dar Losu w Lubinie. W szkoleniu udział wzięli pracownicy miedziowej spółki - rodzice dzieci ze spektrum autyzmu - poinformowała spółka w komunikacie.

Podczas szkolenia uczestnicy mieli okazję „wejść” w świat osób ze spektrum autyzmu. Specjalne okulary VR, nagrania, czy proste testy w wykorzystaniem lusterka przybliżyły trudności, z jakimi na co dzień zmagają się zarówno dorośli, jak i dzieci

– Bardzo dziękuję za to szkolenie. Wiem i będę pamiętać, że to, że osoby ze spektrum autyzmu nie potrafią wprost wyrazić swoich potrzeb, uczuć i myśli, wcale nie oznacza, że nie mają potrzeb, uczuć i że nie myślą. Zwyczajnie, nie wiedzą, jak je zakomunikować – mówiła jedna z uczestniczek warsztatów. Podczas szkolenia wyjaśnione zostały również nurtujące rodziców zagadnienia, a możliwość zwiedzenia szkoły uświadomiła jak wiele czynników musi zostać spełnionych, by zapewnić dzieciom w spektrum odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju i przygotowania ich do życia w społeczeństwie.

Warsztaty poprowadzili doświadczeni terapeuci i osoby zajmujące się osobami ze spektrum autyzmu. Z badań wynika, że mają oni przede wszystkim problemy komunikacyjne czy emocjonalne wynikające z niezrozumienia przez otoczenie.

– To było nasze drugie spotkanie z pracownikami KGHM. Jako terapeuci, a także rodzice dzieci ze spektrum autyzmu wiemy z jakimi problemami się zmagają. Takie spotkania są świetnym miejscem do wymiany doświadczeń – powiedziała Małgorzata Grobelna, wiceprezes Fundacji Przyjaciół Dzieci z Autyzmem „Dar Losu” w Lubinie.

KGHM w ramach swoich działań związanych z CSR realizuje założenia przyjętej w firmie Polityki Praw Człowieka oraz inicjatyw związanych z poszerzaniem świadomości na temat ważnych tematów prospołecznych. Warsztaty pomagają w zrozumieniu zachowań innych osób, ale też wzmacniają kompetencje pracowników miedziowej spółki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.