Górnicza spółka przeprowadziła testy na utratę wartości

KGHM przeprowadził testy na utratę wartości odzyskiwalnej w odniesieniu do kluczowych aktywów krajowych i zagranicznych, wskazały one m.in. zasadność dokonania odpisów aktualizujących w spółkach zależnych - podał KGHM w komunikacie.

fot: KGHM

KGHM jest jedną z najważniejszych spółek surowcowych

fot: KGHM

KGHM przeprowadził testy na utratę wartości odzyskiwalnej w odniesieniu do kluczowych aktywów krajowych i zagranicznych, wskazały one m.in. zasadność dokonania odpisów aktualizujących w spółkach zależnych - podał KGHM w komunikacie.

Jak podano, w odniesieniu do skonsolidowanego sprawozdania finansowego KGHM Polska Miedź za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2025 r., przeprowadzone wyceny wskazały zasadność: dokonania odpisu aktualizującego wartość aktywów krajowej spółki zależnej - Uzdrowiska Kłodzkie - Grupa PGU w wysokości 24 mln zł, dokonania odpisu aktualizującego wartość aktywów krajowej spółki zależnej - PMT Linie Kolejowe w wysokości 190 mln zł, niedokonywania odpisu aktualizującego wartość aktywów krajowej spółki zależnej - Centrozłom Wrocław oraz wstępnego ustalenia wartości inwestycji w Sierra Gorda S.C.M. w wysokości 504 mln dol., czyli ok. 1,814 mld zł.

Dodano, że w odniesieniu do jednostkowego sprawozdania finansowego KGHM za 2025 r., przeprowadzone wyceny wskazały zasadność: odwrócenia całości dokonanych w latach ubiegłych odpisów wartości udziałów w spółce holdingowej Future 1, posiadającej bezpośrednio 100 proc. udziałów w KGHM International Ltd., w wysokości 599 mln zł oraz dokonania odpisu aktualizującego wartość udziałów w PMT Linie Kolejowe w wysokości 121 mln zł.

Spółka wskazała, że przedstawione powyżej wartości mają charakter szacunkowy i mogą ulec zmianie.

Ostateczne wyniki testów i przeprowadzonych wycen zostaną przedstawione w jednostkowym i skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2025 r., których publikacja jest planowana na 25 marca 2026 r.

Grupa KGHM Polska Miedź znajduje się w dziesiątce największych producentów miedzi górniczej na świecie i jest drugim co do wielkości producentem srebra. Posiada aktywa górnicze - kopalnie rud miedzi oraz pierwiastków towarzyszących, takich jak srebro, molibden, nikiel, złoto i innych metali - zlokalizowane w Polsce, USA, Chile i Kanadzie oraz huty miedzi w Polsce. Największym akcjonariuszem KGHM Polska Miedź jest Skarb Państwa, do którego należy 31,79 proc. akcji spółki.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

Lekcja geografii ekonomicznej 370 metrów pod ziemią!

19 czerwca 2026 r.  w podziemnym Polu Szkoleniowym kopalni Wujek na zaproszenie Polskiej Grupy Górniczej gościła grupa studentów II roku geografii z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Podczas wyjątkowych ćwiczeń terenowych młodzi geografowie mogli zobaczyć z bliska jak funkcjonuje współczesne górnictwo oraz poznać przemysłowe dziedzictwo Górnego Śląska.

Jest porozumienie w górniczej spółce w sprawie pełnej realizacji funduszu płac

Dwunastu centralom związkowym reprezentującym załogę Polskiej Grupy Górniczej i zarządowi spółki udało się zawrzeć porozumienie w sprawie pełnej realizacji niewykonanego funduszu płac przewidzianego na pierwsze półrocze 2026 roku. Górnicy otrzymają swoje pieniądze wraz z pensją za czerwiec.

Spotkanie na temat eksploatacji pod terenami gminy Gierałtowice

W KWK Sośnica w Gliwicach odbyło się posiedzenie zespołu porozumiewawczego ds. koordynacji eksploatacji pod terenami gminy Gierałtowice.