Górnictwo: KGHM z zyskiem netto na poziomie ponad 1 mld zł w pierwszym półroczu

fot: KGHM

KGHM to światowa marka

fot: KGHM

Grupa KGHM zakończyła pierwsze półrocze 2024 roku z zyskiem netto na poziomie 1 mld 74 mln zł - przekazali we wtorek przedstawiciele spółki. Oznacza to znaczący wzrost względem 401 mln zł uzyskanych w analogicznym okresie roku ubiegłego. Zapowiedziano dalsze inwestycje i optymalizację kosztów.

Wyniki finansowe za pierwsze półrocze 2024 roku opublikowano 13 sierpnia; jak zaznaczono w komunikacie prasowym, w drugim kwartale spółka zanotowała wzrost zarówno wyników, jak i efektywności operacyjnej, przy widocznym obniżeniu kosztów produkcji.

Drugi kwartał zamykamy dobrymi wynikami, które są efektem nowego podejścia zarządu do spraw kluczowych dla KGHM. Jak przed każdą firmą górniczą stoją przed nami wyzwania związane z odwróceniem trendu naturalnie rosnących kosztów wynikających z eksploatacji górniczej, ale też wyższych kosztów klimatyzacji czy logistyki transportu. Na te wyzwania potrzebujemy odpowiedzialnego modelu finansowania - przekazał prezes zarządu Andrzej Szydło.

Jak zaznaczył Andrzej Szydło, zarząd pracuje również nad aktualizacją strategii spółki. Już teraz przedstawiciele KGHM chwalą się redukcją kosztów i efektywnym zarządzaniem. Jak wskazano, w pierwszym półroczu grupa zmniejszyła koszty rodzajowe o 6 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Całkowite koszty rodzajowe spadły natomiast do 16 mld 394 mln zł - to spadek o 977 mln zł wobec pierwszego półrocza 2023 roku.

Wskaźnik kosztów C1, kluczowy wskaźnik efektywności kosztowej w branży wydobywczej, obniżył się do 2,76 USD/lb w pierwszym półroczu 2024 roku, w porównaniu do 2,95 USD/lb w tym samym okresie roku poprzedniego. W drugim kwartale 2024 roku wskaźnik ten wyniósł 2,71 USD/lb - przekazano w komunikacie.

W pierwszym półroczu bieżącego roku grupa KGHM zanotowała 1 mld 74 mln zł zysku netto. To wzrost względem poprzedniego roku, gdy uzyskano wynik 401 mln zł.

Skorygowana EBITDA Grupy wyniosła 4 mld 208 mln zł, co stanowi wzrost o 35,4 proc. w ujęciu rok do roku. Tak znaczna poprawa wyników jest efektem realizacji szeregu działań optymalizacyjnych, w tym skutecznego zarządzania kosztami oraz wzrostu efektywności produkcji - wskazano w komunikacie.

W komunikacie zaznaczono, że spółka kontynuuje rozpoczęte inwestycje, takie jak uzbrajanie rejonów górniczych czy budowa systemu odwadniania kopalń.

Kontynuowane są również prace przy kluczowym dla spółki Programie Udostępnienia Złoża, czy poszukiwaniu i rozpoznawaniu złóż w obszarach koncesji eksploracyjnych - przekazali przedstawiciele spółki.

W komunikacie wskazano również, że w spółce trwa analiza sytuacji finansowej i szczegółowych potrzeb kapitałowych. Sprawdzane są też operacje krajowe i zagraniczne. Jest to związane z potrzebą zbadania ich potencjału przy zmieniających się warunkach rynkowych oraz celach rozwojowych. Przedstawiciele KGHM zapowiedzieli także, że w najbliższych miesiącach zostaną zakończone prace nad aktualizacją strategii spółki. Jej celem ma być poprawa efektywności operacyjnej oraz umacnianie pozycji spółki na rynkach międzynarodowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy.