Górnicza spółka planuje odwierty badawcze

Na podstawie posiadanych koncesji, KGHM Polska Miedź planuje wykonać na obszarze gminy Kotla prace badawcze służące rozpoznaniu budowy geologicznej i udokumentowaniu złóż miedzi.

fot: KGHM

Rozpoczęcie prac planowane jest na przełom kwietnia i maja

fot: KGHM

Na podstawie posiadanych koncesji, KGHM Polska Miedź planuje wykonać na obszarze gminy Kotla prace badawcze służące rozpoznaniu budowy geologicznej i udokumentowaniu złóż miedzi.

Jak podaje spółka, będzie to dokończenie prac eksploracyjnych rozpoczętych w latach 70. XX wieku. Celem prac jest potwierdzanie wartości złóż rud miedzi i możliwości ich przyszłego zagospodarowania.

Dokumenty określające warunki techniczne, środowiskowe i lokalizacyjne odwiertu badawczego, podlegają zatwierdzeniu przez Urząd Górniczy, po jego wcześniejszym zaopiniowaniu przez gminę. Przy doborze lokalizacji badawczych otworów wiertniczych ważne jest zachowanie regularności ich wzajemnego rozmieszczenia. Przesunięcie ustalonego miejsca wykonania otworu może powodować problemy przy ocenie uzyskiwanych wyników. Z tego powodu, istotna jest możliwość realizacji robót w konkretnych lokalizacjach. 

Pod wykonanie zaprojektowanych otworów dobiera się zazwyczaj kilka alternatywnych nieruchomości sąsiadujących ze sobą, zapewniających zachowanie przyjętej siatki wierceń. Wykonanie otworu wiertniczego wiąże się z czasowym zajęciem działki na podstawie umów najmu zawartych z właścicielami.

Po zakończeniu wiercenia, teren podlega rekultywacji tj. przywróceniu do stanu pierwotnego. Wiertnia stanowi zatem tymczasowy element krajobrazu i jest usuwana zaraz po wykonaniu otworu. Sama realizacja otworu trwa zwyczajowo od 3 do maksymalnie 6 miesięcy z uwzględnieniem czasu niezbędnego na rekultywację.

Obok otworów wiertniczych, w ramach prac koncesyjnych zaplanowano wykonanie powierzchniowych pomiarów geofizycznych.

W ramach posiadanych koncesji eksploracyjnych, KGHM planuje wykonać w 2026 roku na terenie gminy Kotla 6 otworów wiertniczych w pobliżu miejscowości Skidniówek, Skidniów, Ceber i Zabiele. Rozpoczęcie prac planowane jest na przełom kwietnia i maja br. W kolejnych latach tj. w okresie 2027-2028 Polska Miedź planuje wykonanie maksymalnie do 13 odwiertów na obszarze gminy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

Lekcja geografii ekonomicznej 370 metrów pod ziemią!

19 czerwca 2026 r.  w podziemnym Polu Szkoleniowym kopalni Wujek na zaproszenie Polskiej Grupy Górniczej gościła grupa studentów II roku geografii z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Podczas wyjątkowych ćwiczeń terenowych młodzi geografowie mogli zobaczyć z bliska jak funkcjonuje współczesne górnictwo oraz poznać przemysłowe dziedzictwo Górnego Śląska.

Jest porozumienie w górniczej spółce w sprawie pełnej realizacji funduszu płac

Dwunastu centralom związkowym reprezentującym załogę Polskiej Grupy Górniczej i zarządowi spółki udało się zawrzeć porozumienie w sprawie pełnej realizacji niewykonanego funduszu płac przewidzianego na pierwsze półrocze 2026 roku. Górnicy otrzymają swoje pieniądze wraz z pensją za czerwiec.

Spotkanie na temat eksploatacji pod terenami gminy Gierałtowice

W KWK Sośnica w Gliwicach odbyło się posiedzenie zespołu porozumiewawczego ds. koordynacji eksploatacji pod terenami gminy Gierałtowice.