Górnicza spółka obchodzi 65-lecie założenia. Dzisiaj to światowy lider

1751292473 szyb

fot: KGHM

Należący do KGHM szyb GG-1 w Kwielicach

fot: KGHM

W 2026 roku mija 65 lat od powstania jednej z największych światowych firm produkujących miedź i srebro. Z tej okazji KGHM Polska Miedź zorganizowała konkurs fotograficzny, chodziło o miejsca związane z historią spółki uwiecznione w obiektywie pracowników firmy.

- Niezwykła historia KGHM łączy się nierozerwalnie z historią tego regionu i jego mieszkańców. To nasza firma wpłynęła na rozwój tych terenów i przeistoczenie się małych miejscowości w jedne z najlepiej prosperujących gmin, miast, powiatów w kraju. To odkryciu tutejszych złóż i powstaniu Polskiej Miedzi zawdzięczamy nazwę, którą opatrzono ten region. Chcemy i będziemy o tym pamiętać i przypominać w roku jubileuszowym – podkreślił Mirosław Laskowski, wiceprezes zarządu ds. produkcji KGHM Polska Miedź.

Właśnie z okazji przypadającej w 2026 roku rocznicy 65-lecia powstania KGHM spółka zorganizowała konkurs dla pracowników Grupy Kapitałowej na wykonanie zdjęć inspirowanych archiwalnymi fotografiami przedstawiającymi miejsca i pomniki pamiętające wydarzenia ostatnich kilkudziesięciu lat. Archiwalne fotografie stały się inspiracją do wykonania własnych zdjęć przez uczestników konkursu.

Nagrodzone prace pokazują m.in. znajdujący się w Sieroszowicach obelisk upamiętniający odkrycie złóż, znany wszystkim Szyb SW1 im. Jana Wyżykowskiego, biurowiec ZG Lubin oraz stadion KGHM Zagłębie Lubin.

Zdobywca pierwszego miejsca to Wojciech Nowakowski z ZG Rudna. Laureat głównej nagrody uwiecznił Obelisk w Sieroszowicach. Na pierwszym planie znajduje się auto z „epoki”, którego tablica rejestracyjna upamiętnia historyczną datę odkrycia złóż miedzi przez Jana Wyżykowskiego. Strój bohatera zdjęcia stylizowany jest na ówczesne lata.

Autor pokusił się także o komentarz: „Dla mnie, jako dla geologa w KGHM wykonanie zdjęcia przy obelisku upamiętniającym odkrycie "wielkiego" geologa Jana Wyżykowskiego, było naturalnym wyborem. Na pozór wydaje się, że to tylko jeden z wielu zapomnianych obelisków stojących gdzieś na uboczu leśnej drogi. Nie zapominajmy, że jest on symbolem gigantycznego odkrycia, tytanicznej pracy i euforii ludzi biorących udział w poszukiwaniu złóż rud miedzi".

Drugie miejsce w konkursie zajął Krystian Papuga z ZG Rudna za zdjęcie przedstawiające szyb SW1 nocą oraz zdjęcie Obelisku w Sieroszowicach.

Trzecie miejsce przypadło Maciejowi Mazurowi z ZG Polkowice-Sieroszowice. Wykonał serię zdjęć uwieczniając m.in. szyb SW1 oraz biurowiec ZG Lubin.

Warto wiedzieć

Zagłębie Miedziowe swój rozwój zawdzięcza przełomowemu odkryciu złoża rudy miedzi na tych terenach, do którego doszło 23 marca 1957 r. Dokonał tego zespół pod kierownictwem doktora Jana Wyżykowskiego. Natomiast za początek KGHM Polska Miedź S.A. uważa się utworzenie przedsiębiorstwa Kombinat Górniczo-Hutniczy Miedzi w Lubinie w dniu 1 maja 1961 r.

W ciągu 65-letniej działalności Spółka osiągnęła rangę międzynarodowego lidera w produkcji miedzi i srebra. Obecnie KGHM znajduje się w ścisłej czołówce światowych producentów tych kruszców. W prestiżowym rankingu „World Silver Survey 2025” Polska Miedź po raz kolejny zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji „największych kopalń srebra na świecie”, a Grupa KGHM uplasowała się na drugim miejscu w globalnym rankingu „największych producentów srebra”.

KGHM posiada największe w Europie złoże rud miedzi i aktywa produkcyjne na trzech kontynentach. Firma zatrudnia blisko 35 tysięcy pracowników na świecie, z czego około 18,5 tysiąca w Polsce. W 2026 r. KGHM znalazł się w prestiżowym rankingu TOP 50 najcenniejszych firm górniczych świata.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

30 lat KSSE. Bez Strefy transformacja regionu wyglądałaby zupełnie inaczej

Trzy dekady temu powstała Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna jako jedno z najważniejszych narzędzi transformacji gospodarczej Górnego Śląska. Dziś, po 30 latach działalności, można powiedzieć, że bez KSSE przemiana regionu od gospodarki opartej na tradycyjnym przemyśle do nowoczesnego centrum produkcji, technologii i innowacji nie przebiegałaby w tak dynamiczny sposób. Jubileuszowa gala była nie tylko okazją do świętowania, ale także do podsumowania trzech dekad inwestycji, które zmieniły gospodarcze oblicze regionu.

TAURON Dystrybucja zapowiada: To energetyka w nowym wydaniu: otwarta, prosta i przewidywalna.

Każdy właściciel nowej nieruchomości pamięta liczbę dokumentów i formalności towarzyszących nie tylko samej budowie, ale także przyłączaniu mediów. Właśnie ten etap inwestycji według TAURON Dystrybucji może zostać znacznie uproszczony. Już 1 lipca Firma uruchomi nowy serwis ePrzyłączenia, który radykalnie ułatwia wnioskowanie o przyłączenie do sieci energetycznej. Ma być szybciej, bez papieru i wizyt w biurze.

Jakie są zastosowania komputerów przemysłowych? 5 przykładów

Komputery przemysłowe (IPC) to wyspecjalizowane jednostki, stworzone do nieprzerwanej pracy 24/7 w ekstremalnych warunkach, gdzie standardowe PC zawodzą. Ich wzmocniona konstrukcja i niezawodność stanowią fundament nowoczesnej automatyzacji. Od wspierania procesów produkcyjnych i kontroli jakości, przez zarządzanie logistyką i monitorowanie infrastruktury, po interfejsy HMI i przetwarzanie brzegowe z AI – komputery przemysłowe gwarantują ciągłość i wydajność w przemyśle 4.0.

Absolutorium dla Zarządu GZM za wykonanie budżetu w 2025 roku

Zgromadzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii udzieliło Zarządowi GZM absolutorium z wykonania budżetu za 2025 rok. Miniony rok upłynął pod znakiem dalszego rozwoju transportu publicznego, inwestycji w zeroemisyjny tabor, wsparcia projektów kolejowych oraz rozbudowy infrastruktury rowerowej, w tym sieci velostrad.