Górnicza spółka może w przyszłości inwestować w projekty za granicą

1721201752 zg rudna kghm

fot: KGHM

ZG Rudna znajdują się północ od miasta Polkowice i są uznawane w za jedną z największych głębinowych kopalń rudy miedzi na świecie

fot: KGHM

Grupa KGHM chce dokończyć optymalizację posiadanych aktywów zagranicznych. W ocenie prezesa Andrzeja Szydło, spółka ma wiedzę ekspercką i doświadczenie, by w przyszłości inwestować za granicą w obszarze metali nieżelaznych. Grupa może pomyśleć zarówno o projektach wydobywczych, jak i hutniczych.

“Mamy wiedzę ekspercką w obszarze metali nieżelaznych i chcemy rozwijać się w przyszłości także w innych lokalizacjach, w kraju i za granicą. Interesuje nas wszystko, co jest związane z miedzią, niklem, srebrem, złotem i molibdenem“ - powiedział Andrzej Szydło, prezes KGHM.

“Kupując Quadra (w 2012 roku - przyp. PAP Biznes), KGHM nabył pakiet aktywów i niektóre z nich okazały się atrakcyjne i rentowne, a inne - nie. Przez lata KGHM uczył się poruszania w przepisach innych krajów i teraz można powiedzieć, że organizacja jest już naprawdę dobrze przygotowana, żeby ewentualnie rozwijać się w lokalizacjach za granicą, na nowych projektach“ - dodał prezes.

Pytany o obszar zainteresowania grupy za granicą, odpowiedział: “Mamy wiedzę ekspercką i moglibyśmy zainwestować w innych częściach świata. Moglibyśmy zainwestować w złoże, wejść do projektu jako udziałowiec albo uruchomić jakiś projekt finansowany w dużej części zewnętrznie. Moglibyśmy się też zastanowić, czy nie poszukać efektów synergii i nie wybudować za granicą zakładu wzbogacania rudy albo huty miedzi“.

Jego zdaniem szansą dla takich firm jak KGHM jest polityka prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, który chce odbudować przemysł w USA, w tym przemysł miedziowy.

“Polityka celna będzie bowiem taka, żeby amerykańskie zasoby pierwotne przetapiać w Stanach Zjednoczonych, a nie eksportować koncentrat i później kupować katody, czy też produkty z miedzi. W krótkim okresie trzeba będzie tam wybudować 1-2 huty, a my mamy doświadczenie, więc moglibyśmy w takim projekcie uczestniczyć. Trzeba jednak zachować ostrożność, bo nie wiadomo, czy ta polityka utrzyma się w dłuższym okresie“ - ocenił.

Prezes KGHM wskazał, że przed ewentualną decyzją o zaangażowaniu w nowe projekty za granicą, trzeba dokończyć proces optymalizacji portfela posiadanych przez grupę aktywów zagranicznych.

“Nie ma mowy o dezinwestycji naszych kluczowych aktywów, które notują dobre wyniki“ - powiedział Szydło.

Poinformował, że kluczowe dla KGHM projekty to chilijska Sierra Gorda i amerykańska kopalnia Robinson.

“Kopalnia Sierra Gorda przynosi zyski, ale to nie jest samograj. Ustaliliśmy z prezesem South32, że dyskusja o zwiększaniu czy zmniejszaniu udziałów będzie możliwa, gdy wspólnie zrobimy z tego aktywa perełkę, poprawimy wyniki i dopiero wtedy będziemy się zastanawiać, co dalej“ - powiedział prezes Andrzej Szydło.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów. 

Wiemy, ile w piątek zapłacisz za benzynę. Będzie taniej

W piątek litr benzyny 95 ma kosztować nie więcej niż 5,95 zł, benzyny 98 - 6,65 zł, a diesla - 6,12 zł - wynika z czwartkowego obwieszczenia Ministra Energii. Oznacza to, że ceny maksymalne obu rodzajów benzyny będą niższe niż w czwartek, a cena diesla będzie wyższa.