Górnicza orkiestra zagrała jubileuszowy koncert. Bisom nie było końca

1760958337 orkiestra

fot: PGG/Witold Gałązka

Koncert jubileuszowy był wyjątkowy

fot: PGG/Witold Gałązka

"Górnicze granie, śląskie śpiewanie" - tak nazywał się jubileuszowy koncert, który 17 października dała orkiestra KWK Sośnica. Orkiestra powstała w 1945 roku i świętuje 80-lecie.

Koncert odbył się w sali pawilonu BHP kopalni Sośnica. Jak podaje PGG, bisom nie było końca, a na koncert przyszli pracownicy kopalni, rodziny muzyków oraz byli członkowie orkiestry, liczni przyjaciele i sympatycy zespołu.

Jubileuszowe statuetki wręczono na scenie honorowym gościom koncertu. Odebrali je m.in. Marek Skuza - wiceprezes ds. produkcji Polskiej Grupy Górniczej, Sebastian Stopa – dyrektor kopalni Sośnica, Marek Szafraniec – dyrektor ds. ekonomiczno-pracowniczych oraz Aleksander Golnik - były dyrektor ds. pracy (w pierwszej dekadzie XXI w.). Uhonorowano też obecną na koncercie Weronikę Czech - prezes Zarządu Głównego Śląskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz prof. Iwonę Melson - dyrektor ds. artystycznych ŚZChiO.

Orkiestrę kopalni Sośnica uhonorowano najwyższym możliwym wyróżnieniem ŚZChiO - Złotą Odznaką z Brylantem. Długoletni prezes zespołu Ryszard Buczek wpiął ją z szacunkiem w sztandar orkiestry (ufundowano go z okazji jubileuszu i uroczyście poświęcono 1 czerwca tego roku, na początku obchodów 80-lecia).

Pamiątkową statuetkę Victorii wręczono młodej dyrygentce orkiestry Agnieszce Wajgel.

W koncercie pod hasłem "Górnicze granie, śląskie śpiewanie" po odegraniu przez orkiestrę kompozycji Marsz Górnośląski, Swing na Górnym Śląsku i Concerto d’amore do instrumentalistów dołączyli śpiewacy z dwóch połączonych zespołów: Górniczego Chóru Polonia Harmonia z Piekar Śląskich oraz Chóru Mieszanego Klaster z Zabrza.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Szukasz pracy? Jelcz przyjmuje do fabryki w Raciborzu

Fabryka Jelcza, która powstaje na terenie po Rafako w Raciborzu, rekrutuje pracowników. Pracę znajdą osoby o różnych specjalizacjach.

FPE z Będzina z dużym kontraktem dla PSE. W grze setki milionów i tysiące kilometrów sieci

Fabryka Przewodów Energetycznych S.A. w Będzinie wchodzi w nowy etap rozwoju. Spółka należąca do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) podpisała umowę ramową z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi S.A. na dostawy przewodów dla linii najwyższych napięć – poinformowała w środę, 22 lipca 2026 r., ARP. Kontrakt wpisuje się w największy w historii program inwestycyjny operatora systemu przesyłowego w Polsce.

Ponad 2,5 mln zł dla organizacji społeczeństwa obywatelskiego w Śląskiem

Ponad 2,5 mln zł trafi na realizację 31 przedsięwzięć w ramach projektu grantowego „Śląskie. Dla rozwoju wspólNeGO” – informują w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Środki mają wzmocnić potencjał organizacji społeczeństwa obywatelskiego działających w województwie śląskim i poprawić jakość wsparcia kierowanego do lokalnych społeczności.

Pogórniczy teren stanie się łąką. GIG-PIB zazielenia hałdę

Główny Instytut Górnictwa – Państwowy Instytut Badawczy bada roślinność na hałdzie Północ w rybnickich Jankowicach.