Górnicy z PGG dostaną 6-proc. podwyżkę, protestów nie będzie

fot: Maciej Dorosiński

Jak poinformował Sasin podwyżki będę kosztowały PGG niespełna 270 mln złotych

fot: Maciej Dorosiński

W czwartek, 20 lutego, po ponad trzech godzinach rozmów porozumieniem zakończyły się negocjacje pomiędzy zarządem PGG a stroną związkową z udziałem przedstawicieli rządu. W myśl porozumienia pracownicy PGG dostaną 6-proc. podwyżki liczone od początku roku. 

W negocjacjach wzięli udział m.in. wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin i wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda. Wcześniej związkowcy domagali się 12-proc. podwyżek, w czwartek okazało się, że strony spotkały się pośrodku.

- Właśnie zakończyliśmy rozmowy pomiędzy zarządem a stroną związkową z udziałem przedstawicieli rządu. Osiągnęliśmy porozumienie, w tej chwili jest przygotowywany wspólny komunikat. To porozumienie zakłada podwyżkę wynagrodzeń pracowników Polskiej Grupy Górniczej o 6 proc. od 1 stycznia tego roku i to jest związane z zawieszeniem protestów oraz deklaracją ze stroną central związkowych działających w Polskiej Grupie Górniczej, że zapowiadane referendum i manifestacja 28 lutego w Warszawie się nie odbędą. Jednocześnie obie strony, zarówno zarząd PGG, jak i strona związkowa, zgodziły się, że powrót do rozmów płacowych nastąpi we wrześniu tego roku i będzie uzależniony od wyników finansowych spółki. Jeśli spółka wypracuje zyski, a jest taka nadzieja, to wtedy oczywiście będzie możliwa konkretna rozmowa o dalszej podwyżce wynagrodzeń - powiedział Jacek Sasin.

Oficjalnie porozumienie zostanie podpisane w piątek. Akcja protestacyjno-strajkowa została zawieszona przez związki zawodowe.

Jak poinformował Sasin podwyżki będę kosztowały PGG niespełna 270 mln zł w skali całego roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Protestujący blokują kopalnię górniczego potentata

Należąca do górniczego potentata  Rio Tinto kopalnia Oyu Tolgoi w Mongolii została zablokowana przez protestujących. Zakłócają dostawy z jednego z najważniejszych projektów wydobywczych miedzi na świecie.

Orlen po raz pierwszy partnerem Centrum Nauki Kopernik

Orlen po raz pierwszy nawiązał partnerstwo z Centrum Nauki Kopernik. W ramach współpracy spółka została Mecenasem Głównym instytucji oraz Wyłącznym Partnerem Planetarium. Orlen wesprze również partnerski program „Przyszłość. Podaj dalej", w tym Klub Młodego Odkrywcy – międzynarodowy program rozwijający pasję do nauki wśród dzieci i młodzieży.

Polska Grupa Górnicza uruchamia System Aktywizacji Zawodowej

Polska Grupa Górnicza uruchomiła nowy portal internetowy, którego celem jest łączenie pracowników odchodzących z branży z potencjalnymi pracodawcami. System Aktywizacji Zawodowej (saz.pgg.pl) to platforma, która ułatwi kontakt osobom odchodzącym ze spółki w ramach narzędzi osłonowych (Jednorazowych Odpraw Pieniężnych) z pracodawcami poszukującymi wykwalifikowanych kandydatów.

W Górniczej o transformacji, poszukiwaniach kombajnu, lanosach i futrach

Co po węglu i górnictwie? Przemysł obronny albo kosmiczny? Czy da się połączyć Katowice z Ostrawą? I o co chodzi z tym poszukiwaniem elementu kombajnu pozostawionego kilkadziesiąt lat temu na dole kopalni? O tym m.in. przeczytają Państwo w najnowszym wydaniu Trybuny Górniczej, która ukaże się już w najbliższy piątek, 19 czerwca.