Górnicy protestowali przed spółką energetyczną

1667571911 protest sierpien80

fot: Facebook/Komisja Krajowa WZZ Sierpień 80

Protestujący zebrali się o godz. 12 przed warszawską siedzibą PGE

fot: Facebook/Komisja Krajowa WZZ Sierpień 80

W piątek, 4 listopada, przed siedzibą Polskiej Grupy Energetycznej w Warszawie odbył się protest związkowców z Sierpnia 80. Protestujący domagali się odbudowy polskiego górnictwa.

Protest, w którym wzięli udział górnicy, zorganizował WZZ Sierpień 80. Protestujący zebrali się o godz. 12 przed warszawską siedzibą PGE. Wśród rekwizytów była m.in. taczka z węglem oraz łeb świni zatknięty na siekierę.

Jak argumentowali organizatorzy, protest odbywał się przed siedzibą największej polskiej spółki energetycznej, bo związkowcy chcieli, aby przedstawiciele PGE wyjaśnili, w jaki sposób spółka osiągnęła ogromne zyski. Jak wskazali, umożliwiły to bardzo niskie ceny węgla zakontraktowanego z polskich kopalń.

Rafał Jedwabny, przewodniczący Sierpnia 80 w Polskiej Grupie Górniczej, o likwidację polskiego górnictwa oskarżył prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego oraz premiera Mateusza Morawieckiego.

- Tutaj zasiada prezes Dąbrowski, facet który od lat chodził za tym, żeby zlikwidować polskie górnictwo. Jeszcze niedawno mówił, że polskiego węgla nie potrzebuje, bo sobie sprowadził rosyjski i ma też rosyjski gaz. Dzisiaj miauczy i jęczy, że nie ma taniego węgla. No, nie ma taniego węgla, bo na zlecenie Putina, na zlecenie Morawieckiego zniszczyłeś polskie górnictwo – mówił Jedwabny.

- Udało wam się skutecznie polskie górnictwo zlikwidować. Z kraju, który był samowystarczalny energetycznie, doszliśmy do sytuacji, gdzie zabrakło węgla – dodał.

Przedstawiciele Sierpnia 80 domagali się odbudowy krajowego górnictwa, która ma pozwolić zwiększyć wydobycie.

Kolejna manifestacja w Warszawie, w której wezmą udział górnicy, ma się odbyć 17 listopada. Organizatorem tego protestu jest NSZZ Solidarność.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Został górnikiem na jeden dzień. Wyjątkowa szychta w kopalni

Projekt „Zostań górnikiem na jeden dzień", w ramach wsparcia WOŚP, zrealizowany został w Kopalni Soli Wieliczka. Paweł z Warszawy zjechał 170 metrów pod ziemię i odbył prawdziwą górniczą szychtę.

Hossa na warszawskim parkiecie przyciąga inwestorów

Hossa na warszawskiej giełdzie sprzyja zainteresowaniu inwestowaniem, co widać w rosnącej liczbie rachunków maklerskich - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. Zdaniem ekspertów Osobiste Konta Inwestycyjne, które zaczną działać od 1 stycznia 2027 r., pojawią się w korzystnym dla rynku momencie.

Air Arabia uruchomi w grudniu bezpośrednie loty z Katowic do Szardży

Air Arabia od 17 grudnia uruchomi bezpośrednie połączenie między Katowice Airport a Szardżą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Rejsy będą odbywać się cztery razy w tygodniu.

Wielkie mycie tunelu pod rondem w Katowicach. Ściany odzyskują pierwotną biel

Ponad 3 tys. metrów bieżących ścian tunelu pod rondem w Katowicach zostanie dokładnie wyczyszczonych. To największe prace utrzymaniowe w obiekcie od ponad 20 lat. Choć roboty nadal trwają, efekty są już widoczne — szare dotąd ściany odzyskują swoją pierwotną biel.